Przejdź do treści

1,1 mln złotych dla gminy Kartuzy na remont budynku przy dworcu kolejowym

Budynek przy dworcu integracyjnym w Kartuzach przejdzie kompleksową modernizację i zostanie zaadaptowany na potrzeby organizacji pozarządowych. Kartuski samorząd pozyskał na ten cel dotację w wysokości 1,1 mln złotych z Rządowego Programu Ochrony Zabytków.

Projekt obejmuje realizację I etapu przebudowy i adaptacji budynku mieszkaniowo-usługowego na cele publiczne, który pierwotnie był częścią kompleksu dworcowego PKP. Ma w nim powstać Centrum Organizacji Pozarządowych. Obiekt jest wpisany jest do Wykazu Gminnej Ewidencji  Zabytków Gminy Kartuzy - oraz do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków.

Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na około 3,5 mln złotych, dlatego zadanie podzielono na dwa etapy. Szacowana wartość pierwszej części to około ponad 1,6 mln złotych. Gmina Kartuzy otrzymała 1,1 mln złotych z programu ochrony zabytków. O szczegółach poinformowano na konferencji prasowej, która w piątek odbyła się w Kartuzach. Uczestniczyli w niej Burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński, Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

- Bardzo się cieszę, że gminy, które troszczą się o swoje zabytki, o kościoły i wszystkie budynki użyteczności publicznej, wymagające dużych nakładów ze względu na koszty renowacji, mogą je wyremontować, dzięki środkom z Programu Ochrony Zabytków - podkreślał wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

- Budynek gmina nabyła od Polskich Linii Kolejowych już dwa lata temu, ale zawsze brakowało środków finansowych na jego modernizację. Ten program dał nam możliwość rozpoczęcia pierwszego etapu prac. Ten obiekt ma służyć mieszkańcom i ich integrował, dlatego też będzie się w nim mieścić Centrum Organizacji Pozarządowych - podkreślał Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz.

Pierwotna bryła budynku nie zmieni się - ma on dwie kondygnacje i poddasze użytkowe. W I etapie planuje się m.in. wykonanie prac rozbiórkowych (m.in. dobudówki oraz wewnątrz obiektu), wykonanie elementów konstrukcyjnych klatki schodowej i przygotowania szybu windowego, izolację termiczną dachu oraz modernizację dachu, montaż stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej.

W II etapie planuje się dokończenie adaptacji (w ramach odrębnego projektu): roboty instalacyjne wewnątrz i na zewnątrz, montaż windy, roboty wykończeniowe i wyposażenie budynku w celu przygotowania na cele siedziby organizacji pozarządowych.

Odnowiony budynek będzie służył lokalnej społeczności, w tym organizacjom pozarządowym stanowiąc wsparcie  lokalowe na spotkania, szkolenia, porady prawne lub księgowe oraz zaplecze techniczne dla działających stowarzyszeń, w tym stowarzyszeń senioralnych. Inwestycja w znaczący sposób przyczyni się do budowania wspólnot lokalnych, silniejszych więzi między ludźmi, a także wzmocni lokalną gospodarkę. Wspieranie lokalnej społeczności to także świetny sposób na promowanie zrównoważonego rozwoju. Działania podejmowane przez stowarzyszenia  będą realizowane na obszarze całej gminy, jak i powiatu kartuskiego, co przyczyni się do lepszego funkcjonowania wspólnoty samorządowej.