Pozostałe ciekawe miejsca i zabytki w Gminie Kartuzy
Ciekawe miejsca
Poniżej publikujemy zdjęcia oraz garść informacji dotyczących ciekawych miejsc oraz zabytków w Gminie Kartuzy. Do najbardziej charakterystycznych miejsc należą:
- Zespół poklasztorny z bezcenną Kolegiatą
- Promenada Asesora przy jez. Karczemnym w Kartuzach
- Promenada nad jez. Klasztornym Małym
- Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach
- Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach
- Galeria Refektarz w Kartuzach
- Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze
- Sanktuarium w Sianowie
- Kaszubski Park Krajobrazowy
Uwagę turystów przykuwają także inne charakterystyczne dla Kartuz miejsca, do których odwiedzenia serdecznie zapraszamy...
Figura Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej
Na zdjęciu niżej: Figura Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, stojąca w parku naprzeciw Urzędu Miejskiego w Kartuzach. Jest kopią przedwojennej rzeźby, która niegdyś stała w tym samym miejscu. Jej autorem był poznański artysta Marcin Rożek, który zginął w nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz - znalazł się tam w konsekwencji odmowy przyjęcia zlecenia na stworzenie dzieła przedstawiającego Adolfa Hitlera.
Kartuski Rynek
Na zdjęciu niżej: Rynek kartuski z zabytkową kostką brukową oraz kościołem poewangelickim z XIX wieku.
Obelisk 500-lecia Kartuz
Na zdjęciu niżej: Obelisk ustanowiony w parku naprzeciw budynku kartuskiej Poczty Polskiej (także naprzeciw Urzędu Miejskiego w Kartuzach) z okazji 500-lecia Kartuz.
Kamień ku czci Danuty Siedzikówny
Na zdjęciu niżej: kamień ku czci Danuty Siedzikówny ps. "Inka", sanitariuszki AK, zamordowanej w wieku 17 lat w 1946 roku w więzieniu w Gdańsku. znajduje się w parku jej imienia.
Kaplica św. Krzyża
Na zdjęciu niżej: Kaplica pw. św. Krzyża na Wzgórzu Wolności w Kartuzach. Pięknie usytuowana na wysokim wzgórzu obrośniętym wiekowym drzewostanem.
Pomnik pamięci pomordowanych w II Wojnie Światowej
Na zdjęciu niżej: Pomnik ku czci pomordowanych przez Niemców we wrześniu 1939 roku, stojący przy drodze z Kartuz w kierunku Sierakowic.
Arboretum Leśników Kartuskich
Na zdjęciu niżej: Arboretum Leśników Kartuskich, znajdujące się przy ul. Wzgórze Wolności w Kartuzach, tuż przy skręcie na Bylowo. Arboretum to miejsce, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy oraz prowadzi się nad nimi badania. W arboretum kartuskim znajduje się także Przyrodnicza Ścieżka Edukacyjna im. Jerzego Schwengla, najwybitniejszego przeora Kartuzji Kaszubskiej.
Bylowskie buczyny
Na zdjęciu niżej: Propozycja na spędzenie czasu w otoczeniu przyrody, czyli wędrówka przez bylowskie buczyny.
Pomnik przyrody - 600 letnia lipa
Na zdjęciu niżej: Około 600-letnia lipa rosnąca przy murze dawnej Kartuzji Kaszubskiej wraz z oznaczającym ją kamieniem z wyrytym wierszem.
Zbiorowa mogiła kartuzian zamordowanych w czasie II Wojny Światowej
Na zdjęciu niżej: Zbiorowa mogiła kartuzian zamordowanych w czasie II Wojny Światowej, umiejscowiona na górnym cmentarzu w Kartuzach, nieopodal kartuskiej Kolegiaty (po drugiej stronie szosy na Sierakowice; mogiła znajduje się na wprost głównej bramy wejściowej, u końca alei).
Grób dra Aleksandra Majkowskiego
Na zdjęciu niżej: Grób dra Aleksandra Majkowskiego, sławnego kaszubskiego intelektualisty, pisarza. Znajduje się na górnym cmentarzu w Kartuzach. Po wejściu w bramę główną należy się kierować prosto, następnie przy krzyżu skręcić w prawo. Grób jest umiejscowiony jako pierwszy po lewej po wkroczeniu w tę aleję.
Grób Jana Rompskiego
Na zdjęciu niżej: Grób Jana Rompskiego, etnografa i poety kaszubskiego. Znajduje się na górnym cmentarzu w Kartuzach. Po wejściu w bramę główną należy się kierować prosto, następnie przy krzyżu skręcić w prawo. Grób jest umiejscowiony nieopodal mogiły dra Aleksandra Majkowskiego, po lewej po wkroczeniu w tę aleję.
Wotum dla cesarza Wilhelma II Hohenzollerna
Na zdjęciu niżej: Pomnik ten znajduje się przy jednej ze ścian Kościoła poewangelickiego umiejscowionego na kartuskim Rynku. Niegdyś stanowił, wraz z tabliczką, która zaginęła, wotum dla cesarza Wilhelma II Hohenzollerna, który odwiedził Kartuzy.
Cmentarz Żołnierzy Radzieckich
Na zdjęciu niżej: Cmentarz Żołnierzy Radzieckich przy ulicy Majkowskiego w Kartuzach, świadek trudnej historii Polski.
Willa "Erem" przy ulicy Majkowskiego
Na zdjęciu niżej: Willa "Erem" przy ulicy Majkowskiego, gdzie mieszkał Aleksander Majkowski. Tamże tablice pamiątkowa.
Kamień upamiętniający miejsce pojmania Floriana Ceynowy
Na zdjęciu niżej: Kamień umiejscowiony przy moście oddzielającym Staniszewo i Sianowo, upamiętniający pojmanie Floriana Ceynowy w tym miejscu.
Kaszubski Park Miniatur
Na zdjęciu niżej: Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie, tuż za Sianowem, jadąc od strony Kartuz w kierunku Mirachowa.
Dworek Starościński z XVIII wieku
Na zdjęciu niżej: Dworek Starościński z XVIII wieku w Mirachowie. Przedwojenna siedziba Starosty Kartuskiego
Diabelski Kamień
Na zdjęciu niżej: "Diabelski Kamień" na brzegu Jeziora Kamiennego nieopodal Mirachowa, umiejscowiony jeszcze w granicach gminy Kartuzy. Jest to jeden z większych głazów narzutowych na Pomorzu - jego obwód wynosi ok. 17 metrów. O kamieniu tym traktuje osobliwa legenda.
Lokalizacja kamienia:
Szerokość geograficzna: 54° 25′ 26.80″ N Długość geograficzna: 18° 00′ 23.06″ E 54° 25′ 26.80″ N, 18° 00′ 23.06″ E Dokładność sygnału GPS: 5 m.
Mapy Google: https://maps.google.com/?q=54.42411,18.00641
Cmentarz ewangelicki
Na zdjęciu niżej: kamień upamiętniający cmentarz ewangelicki, który niegdyś znajdował się w obecnym Parku im. dra A. Majkowskiego.
Kartuskie kamienice
Na zdjęciu niżej: Kartuskie przedwojenne domy kamienice są piękne!
Kamień upamiętniający dawny cmentarz i kościół
Na zdjęciu niżej: Kamień upamiętniający dawny cmentarz i kościół. Znajduje się w Parku im. T. Elasa w Kartuzach.
Pomnik ku pamięci pomordowanych w lesie w Kaliskach
Na zdjęciu niżej: Pomnik ku pamięci pomordowanych w lesie w Kaliskach. Można tam dojechać, jadąc z Kartuz w kierunku Dzierżążna (skręt w lewo) lub z Kartuz w kierunku Grzybna (skręt w prawo).
Monument mnicha kartuskiego
Na zdjęciu niżej: Monument mnicha kartuskiego przy Kolegiacie Kartuskiej.