"Świętych obcowanie czy spirytyzm?" - promocja książki ks. prof. Jana Perszona w Muzeum Kaszubskim
W ubiegłym tygodniu ukazała się nowa książka ks. prof. Jana Perszona pt. "Świętych obcowanie czy spirytyzm?". Jej promocja odbyła się w piątek w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.
Najnowsza publikacja ks. prof. Perszona opowiada o relacji dusza-ciało, o pojawianiu się zmarłych i objawieniach prywatnych, o tym, jak kultura chrześcijańska powiązana jest i była ze światem duchowym. Ksiądz Jan podjął także refleksję o ukazywaniu się dusz żywym. Zwykle dusze niepokoją tych, którzy są im bliscy za życia. Nie u każdego się „zjawią”. Wstęp książki rozpoczyna się unikalnym cytatem zaczerpniętym z Hansa Ursa von Balthasara: "Na wszystko może być kiedyś w życiu za późno, tylko nie na miłość. I o tej miłości do bliźniego była też mowa na spotkaniu, ale w znacznie szerszym kontekście".Książka została wydana przy wsparciu finansowym m.in. Gminy Kartuzy. Ilustracje do niej wykonał nieżyjący już Andrzej Arendt.
Na spotkanie z ks. prof. Janem Perszonem przybyło mnóstwo gości. Wśród nich byli Senator RP Stanisław Lamczyk i Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński.
Ksiądz Jan Perszon, kanonik honorowy Kapituły Archikatedralnej Gdańskiej, dr hab. teologii urodził się 1958 r. w Wejherowie. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Luzinie, w 1977 roku podjął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Odbył studia teologiczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które zakończył pracą doktorską pt. „Zwyczaje, obrzędy i wierzenia doroczne w rejonie wejherowskim". W latach 1990-1994 sprawował urząd Dyrektora Biura Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół KUL. Następnie został delegatem rektora uniwersytetu ds. kontaktu z Polonią w Ameryce Północnej. Podczas swoich podróży po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie wygłaszał liczne odczyty i wykłady o charakterze naukowym i popularnonaukowym w tamtejszych instytutach oraz ośrodkach polonijnych. Jednocześnie od 1992 roku został wykładowcą teologii fundamentalnej i Mariologii w Kolegium Teologicznym w Gdyni i Gdańskim Instytucie Teologicznym.Od 2001 r. pracuje na Wydziale Teologicznym UMK, gdzie w latach 2005-2012 pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologicznego. W 2011 r. uzyskał tytuł profesora nauk teologicznych. Jest kierownikiem Katedry Teologii Systematycznej. Opublikował kilkadziesiąt książek i artykułów z zakresu pobożności i kultury ludowej na Kaszubach, eklezjologii i teologii rodziny. Od lat co roku wędruje z Pielgrzymką Kaszubską z Helu na Jasną Górę. W 2020 r. został zamianowany Konsultorem Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski. Jest profesorem nauk teologicznych.