Kartuzy Jazz Bass Days 2023 - wielkie muzyczne święto już 25 i 26 lutego
Już 25 i 26 lutego w Kartuzach odbędzie się kolejna, jubileuszowa 10. edycja Kartuzy Jazz Bass Days. Szykuje się prawdziwa muzyczna uczta. Główną gwiazdą festiwalu będzie gitarzysta Mike Stern, ale usłyszymy też tak wybitnych artystów jak Jan Ptaszyn Wróblewski,Piotr Lemańczyk, Adam Czerwiński, Tomasz Nowak czy Jan Smoczyński. Wydarzenie wpisane jest w obchody 100-lecia nadania praw miejskich Kartuzom.
Sobota, 25 lutego 2023, godz. 18
SKUBISZ / LEMAŃCZYK COOPERATION
Piotr Lemańczyk - gitara basowa, kompozycje, Bartłomiej Skubisz - spoken word, rap, teksty, Tomasz Nowak – trąbka, Grzegorz Pałka - perkusja
Projekt łączący północ z południem i muzykę improwizowaną ze słowem. Autorskie, nieoczywiste kompozycje wybitnego kontrabasisty i basisty jazzowego Piotra Lemańczyka (w tym przypadku na 6-strunową gitarę basową), w połączeniu z tekstami i spoken word Bartłomieja Skubisza "Eskaubei"m dokładają kolejny kamyczek do ogródka polskiej muzyki improwizowanej łączonej ze słowem. W skład zespołu wchodzi również doświadczony i utytułowany trębacz Tomasz Nowak, a także czołowy perkusista młodego pokolenia - Grzegorz Pałka. Projekt łączy w sobie świat jazzu elektrycznego i akustycznego, muzyczne tradycje i doświadczenia zarówno trójmiejskiej jak i krakowskiej sceny jazzowej oraz poetycką wrażliwość.
Fot. Grzegorz Bukała
Piotr Lemańczyk to jeden z najwybitniejszych europejskich basistów jazzowych. Koncertuje i nagrywa z czołowymi artystami światowej sceny jazzowej. Nagrał osiem autorskich płyt i uczestniczył w nagraniach do ponad sześćdziesięciu płyt z topowymi artystami polskiej sceny jazzowej. Jest laureatem konkursów i członkiem wielu czołowych polskich zespołów jazzowych, a także jedynym Europejczykiem w amerykańskim zespole BEATLEJAZZ W zestawieniu Jazz Top 2020 "Jazz Forum" znalazł się na trzeciej pozycji w kategorii "KONTRABAS" i czwartej jako "MUZYK ROKU". Jako lider występuje w zespołach: PIOTR LEMAŃCZYK Electric Band, PIOTR LEMAŃCZYK Acoustic trio.
Bartłomiej "Eskaubei" Skubisz - autor tekstów, raper z ponad 20-letnim stażem, pionier hip-hopu na Podkarpaciu i czołowa postać na polskiej scenie muzycznej w zakresie fuzji muzyki jazzowej ze słowem mówionym. Dziennikarz muzyczny, animator i manager kultury. Wiceprezes Stowarzyszenia Podkultura. Współtwórca i lider formacji: Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, Sophia Grand Club, Subcarpathians, Late Night Poems oraz członek projektu Vitold Rek & the Spark.
Tomasz Nowak - trębacz, kompozytor, producent, wykładowca akademicki. Współpracownik wybitnego skrzypka Nigela Kennedy i śp. Jarosława Śmietany. Nawiązał współpracę z czołówką londyńskiej sceny okołojazzowej, m.in. z ówczesnymi muzykami zespołu Amy Winehouse i Massive Attack. Twórca i kompozytor autorskich projektów: Eskaubei Tomek Nowak Quartet oraz Tomasz Nowak Nu Collective. Współpracuje również z Adamem Nowakiem (Raz Dwa Trzy) i Karimem Martusewiczem (Voo Voo) w projekcie Akustyk Amigos, a także z Vitoldem Rekiem w projekcie Vitold Rek the Spark. Współtwórca muzyki do filmów i spektakli teatralnych.
Grzegorz Pałka - perkusista jazzowy, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dra Łukasza Żyty oraz dra Wojciecha Fedkowicza. Wielokrotnie nagradzany na konkursach i festiwalach perkusyjnych. W roku 2016 oraz w 2018 za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma na swoim koncie liczne trasy koncertowe, oraz występy na prestiżowych festiwalach na trzech kontynentach – Azji, Ameryce Północnej oraz Europie.
JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI KWARTET
Jan Ptaszyn Wróblewski – saksofon, Wojciech Niedziela – fortepian, Andrzej Święs – kontrabas, Marcin Jahr - perkusja
Jan Ptaszyn Wróblewski - polski muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer, dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny. Gra na saksofonie tenorowym i barytonowym. Założył kilka zespołów i angażował się w wiele projektów muzycznych. Komponował muzykę filmową (Pan Anatol szuka miliona, Niech żyje miłość) oraz piosenki, wykonywane m.in. przez Ewę Bem, Łucję Prus, Marylę Rodowicz i Andrzeja Zauchę. Tworzył koncerty symfoniczne. Nagrał kilkanaście albumów autorskich, brał udział w nagraniu kilkudziesięciu innych płyt. W 1958 został członkiem orkiestry International Newport Band i jako pierwszy polski jazzman oraz jedyny z krajów zza tzw. żelaznej kurtyny wystąpił na festiwalu jazzowym w Newport (USA). Występ tej grupy został zarejestrowany w filmie Jazz on Summer's Day. Po tym koncercie występował w wielu miastach Stanów Zjednoczonych, a następnie w Europie, Indiach, Afryce i Azji. Był założycielem lub też włączał się do licznych zespołów m.in. Jazz Believers, Kwintet Andrzeja Kurylewicza (1960–1961, Polish Jazz Quartet (1963–1966), Mainstream (1973–1977), SPPT Chałturnik (1970–77), Extra Ball Kwartet Ptaszyna Wróblewskiego (1978–1984) Made In Poland (od 1993) Komponował też dłuższe utwory:Wariant Warszawski – koncert na orkiestrę, Maesteso cobinato – koncert na saksofon barytonowy i orkiestrę symfoniczną,Czytanki na orkiestrę – suita.
Niedziela, 26 lutego 2023, godz. 18
SKI SUPER SESSION
Robert Majewski – trąbka, Jan Smoczyński – organy, Adam Czerwiński - perkusja
Robert Majewski – trębacz jazzowy, kompozytor i aranżer. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie, był solistą Big Bandu "Studio S 1" Polskiego Radia pod dyrekcją Andrzeja Trzaskowskiego. Jest laureatem wielu nagród, a także m.in. finalistą Światowego Konkursu Trębaczy im. Louisa Armstronga w Waszyngtonie (1990). Wielokrotnie uczestniczył w festiwalach organizowanych w Polsce i na świecie, współpracując z wieloma muzykami światowego formatu. Do 2005 r. wspólnie ze swoim ojcem występował w zespole jazzu tradycyjnego Old Timers, a po jego śmierci przejął rolę lidera. Tworzył również muzykę teatralną i filmową. Na swoim koncie ma również płyty autorskie. Zajmuje się działalnością pedagogiczną, m.in. na Wydziale Jazzu w ZPSM 2. stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Instytucie Jazzu w PWSZ w Nysie.
Jan Smoczyński - pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, realizator dźwięku. Laureat licznych nagród. Uzyskał tytuł magistra sztuki na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Wojciecha Niedzieli. Tworzy formację Mateusz Smoczyński Quintet ze swoim bratem-skrzypkiem. Jest autorem aranżacji i opracowań do entuzjastycznie przyjętych projektów i opracowań orkiestrowych na płytę Artura Rojka - "Koncert w NOSPR, poprowadził katowicką orkiestrę podczas koncertu z rejestracją na ten album. Na stałe, w charakterze kierownika muzycznego pracuje w zespołach: Urszula Dudziak Superband, Kayah Transoriental Orchestra oraz Bovska. Występuje też z autorskimi formacjami - PSM, Trjan, we własnym trio oraz Smoke & The Smokes. Jest współzałożycielem grupy June. W 2004 roku stworzył własne, profesjonalne studio nagraniowe oraz wydawnictwo płytowe.
Adam Czerwiński – perkusista, kompozytor, aranżer i band leader. Współpracuje ze wybitnymi muzykami z polskiej i amerykańskiej sceny muzycznej. Był wieloletnim współpracownikiem Jarosława Śmietany, z którym nagrał ponad dwadzieścia płyt i zagrał setki koncertów. Obecnie współpracuje m.in. z Nigelem Kennedym. Perkusista ma na swoim koncie występ w londyńskim Royal Albert Hall obok takich sław jak Jean-Luc Ponty oraz Robert Plant. W ciągu ostatnich trzech dekad Adam Czerwiński koncertował łącznie w kilkudziesięciu krajach, włączając w to tak egzotyczne zakątki świata jak Japonia, Ameryka Południowa, Bliski Wschód czy Australia. Perkusista jest także laureatem wyróżnień przyznawanych przez opiniotwórcze czasopisma branżowe. Jest współzałożycielem słynnego festiwalu “Jazz w Lesie”, który od 1996 gromadzi co roku znakomitych wykonawców i oddanych słuchaczy z kraju i zagranicy.
MIKE STERN – gitara, LENI STERN - gitara, RAFAŁ SARNECKI – gitara, PIOTR LEMAŃCZYK – gitara basowa, ADAM GOLICKI - perkusja
Mike Stern - to znakomity amerykański gitarzysta jazzowy, który po mistrzowsku łączy jazz z brzmieniami, charakterystycznymi dla rocka. Ukończył Barklee College of Music w Bostonie, gdzie kształcił się m.in. pod okiem Pata Metheny'ego. Współpracował m.in. z Milesem Davisem. Z Jaco Pastoriusem stworzył formację World of Mouth. Na początku lat 80. rozpoczął karierę solową, tworzy w stylu fusion, jazz-rock. Inspirują go tacy gitarzyści jak George Benson, Wes Montgomery, Jim Hall, jednak w jego grze słychać również wpływy idoli z młodości – Jimiego Hendrixa i Erica Claptona. Gra z takimi muzykami jak: Richard Bona, Bob Franceschini, Dennis Chambers, Dave Weckl, Victor Wooten, Marcus Miller, Bob Berg, Herbie Hancock, Mino Cinelu, Billy Cobhan czy Mike Mainieri.
Leni Stern – gitarzystka elektryczna i kompozytorka, żona Mike’a Sterna. jest uznawana za jedną z „50 najbardziej sensacyjnych gitarzystek wszechczasów” przez czasopismo Guitar Player. W swojej twórczości łączy brzmienia charakterystyczne dla współczesnego jazzu z inspiracjami kultur zachodnioafrykańskich. Tworzy zespół argentyńskim klawiszowcem Leo Genovesem oraz z muzykami pochodzącymi z Senegalu - basistą Mamadou Ba i perkusistą Eladji Alioune Faye.
Rafał Sarnecki - gitarzysta jazzowy, kompozytor i aranżer. Swoje projekty muzyczne prezentował m.in. w Chinach, Korei Płd, Malezji, Chile, Izraelu oraz na wschodnim i zachodnim wybrzeżu USA. W latach 2009-2019 należał do grupy Lucas Pino No-Net Nonet. Nagrał pięć autorskich płyt. Ukończył New School University w Nowym Jorku oraz w City University of New York. W 2015 r. obronił pracę doktorską w Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Od 2018 pracuje w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie prowadzi wykłady z gitary jazzowej, kompozycji i aranżacji. Dwa lata temu uzyskał habilitację.
Piotr Lemańczyk to jeden z najwybitniejszych europejskich basistów jazzowych. Koncertuje i nagrywa z czołowymi artystami światowej sceny jazzowej. Nagrał osiem autorskich płyt i uczestniczył w nagraniach do ponad sześćdziesięciu płyt topowymi artystami polskiej sceny jazzowej. Jest laureatem konkursów jazzowych i członkiem wielu czołowych polskich zespołów jazzowych, a także jedynym europejczykiem w amerykańskim zespole BEATLEJAZZ Wg.Jazz Top 2020 Jazz Forum jest na trzeciej pozycji w kategorii "KONTRABAS" i czwartej jako "MUZYK ROKU". Jako lider występuje w zespołach: PIOTR LEMAŃCZYK Electric Band, PIOTR LEMAŃCZYK Acoustic trio.
Adam Golicki – perkusista, absolwent Jazzu i Muzyki Estradowej w klasie perkusji Marcina Jahra na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz absolwent Jazzu na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie dra Dariusza Kaliszuka. Obecnie pracuje głównie jako muzyk sesyjny i współpracuje z różnymi zespołami muzycznymi o różnej stylistyce. Zdobywca wielu nagród. Nagrał dwie, znakomicie oceniane, autorskie płyty.
Bilety w cenie 70 zł – sobota i 80 zł – niedziela można nabyć w sekretariacie Kartuskiego Centrum Kultury oraz w Centrum Informacji Turystycznej w Kartuzach,
Szczegółowe informacje o festiwalu dostępne są na: Facebooku - Kartuzy Jazz Bass Days.