W Kartuzach uczczono 103. rocznicę Powrotu Kaszub do Macierzy
W środę, 8 lutego w Kartuzach odbyły się uroczystości z okazji 103. rocznicy wkroczenia wojsk generała Hallera do Kartuz i przyłączenia Kaszub do Polski. W obchodach uczestniczyli m.in. Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński z zastępcami, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, doradca prezydenta RP Piotr Karczewski, przedstawiciele władz samorządowych, jednostek OSP, szkół podstawowych i średnich oraz instytucji i jednostek współpracujących z gminą i powiatem.
Przypomnijmy, że Kaszuby przywrócono ojczyźnie na mocy Traktatu Wersalskiego. Walczyli o to wybitni kaszubscy działacze - Antoni Abraham z Północnych Kaszub i Tomasz Rogala z Kaszub Południowych, którzy udali się w tej na konferencję pokojową do Paryża. W akcji przejęcia Pomorza Gdańskiego uczestniczyli żołnierze Frontu Pomorskiego pod wodzą generała Józefa Hallera. 10 stycznia 1920 roku po ratyfikacji Traktatu Wersalskiego przez Rzeszę Niemiecką, wojska polskie pod dowództwem generała Hallera rozpoczęły przejmowanie Pomorza i ziemi kaszubskiej dla Polski.
8 lutego 1920 roku do Kartuzy wkroczyły oddziały I Pułku Ułanów Krechowieckich. Na kartuski dworzec wjechał pociąg pancerny „Hallerczyk”, do miasta wjechał brygadier Suszyński na czele ułanów i szwoleżerów, a polskie wojska witał mecenas Emil Sobiecki – pierwszy polski starosta kartuski wraz z ks. Konradem Hoffmanem proboszczem z Chmielna i przewodniczącym Rady Ludowej Maciejewskim.
Jak wspomniano, sam generał Józef Haller odwiedził Kartuzy już po zaślubinach z morzem. Spędził noc w Kaszubskim Dworze. Na dłużej pojawił się w Stolicy Kaszub w październiku 1922 roku na poświęceniu sierocińca, drukarni i szpitala, natomiast w 1927 roku – figury Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej.