Przejdź do treści

Ukazał się ósmy numer "Kartuskich Zeszytów Muzealnych"

W czwartek, 15 lutego w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyła się promocja ósmego numeru "Kartuskich Zeszytów Muzealnych"  - rocznika placówki.

Redaktor naczelną wydania jest Barbara Kąkol, dyrektor muzeum. W spotkaniu wzięli udział autorzy artykułów, które opublikowano w tym numerze m.in. prof. Dušan-Vladislav Paždjerski, Marian Gostkowski, Krzysztof  Kowalkowski i Piotr Kazana. Rozmowę z nimi prowadziła Barbara Kąkol. Autorzy opowiedzieli o swoich publikacjach przybliżając nie tylko tematykę, ale i proces ich powstawania. Do dyskusji włączył się także recenzent rocznika - dr Tomasz Rembalski. Warto dodać, że Krzysztof Kowalkowski obdarował też muzeum masą cennych pamiątek.

Na spotkanie przybyło mnóstwo osób, w tym Dariusz Las, kierownik Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, reprezentujący Burmistrza Kartuz. Uczestnicy spotkania mieli też okazję zadać autorom nurtujące ich pytania.

W najnowszym numerze "Zeszytów" znajdują się między innymi biogramy osób związanych z Kartuzami, autorstwa Dariusza Dolatowskiego. Przypomina on postać malarki Idy Bingmann-Droese w 60. rocznicę śmierci. Drugi artykuł tegoż autora poświęcony jest prof. Siegfriedowi Rabowowi, wykładowcy i farmakologowi kartuskiemu, wywodzącemu się ze znanej kartuskiej rodziny żydowskiej Rabow. Kolejny dotyczy Leona Józefa Soyki, który tak jak wielu Kaszubów w czasie II wojny światowej został wcielony do Wehrmachtu, potem dostał się do niewoli, skąd trafił do armii gen. Andersa. Na uwagę zasługują cenne fotografie, pozyskane od rodziny bohatera.  

Marian Gostkowski przybliżył w ósmym numerze historię „Gazety Kartuskiej” i spółki wydawniczej Remus w latach 1989-2015.

Kolejny artykuł wyszedł spod pióra znanego gdańskiego genealoga-amatora, Krzysztofa Kowalkowskiego, który od lat bada dzieje swojej rodziny. Tym razem tematem jego tekstu jest biografia Jadwigi Kowalkowskiej.  Opracowanie obfituje w liczne szczegóły, które autor znalazł w literaturze przedmiotu oraz w zasobach archiwalnych, głównie w metrykach kościelnych i aktach urzędów stanu cywilnego.

Tekst Barbary Kąkol dotyczy kartuskiej społeczności żydowskiej. Jest on wprowadzeniem do rozważań Piotra Kazany na temat lokalizacji dawnego kirkutu w Kartuzach. Z kolei prof. Dušan-Vladislav Paždjerski koncentruje się na temacie kulturologicznym dotyczącym oszukania Śmierci w serbskich i kaszubskich narracjach. Ponadto dokonał wyboru tekstu na temat  Zwëczaje ë òbëczaje kaszëbskòsłowińsczégò narodë z utworu Floriana Ceynowy Skórb i uwspółcześnił pisownię.  Kolejny autor, Marian Jeliński rozważa czy ludowa nazwa  „dzekö wika”  to właściwe określenie dla wyki kaszubskiej na Kaszubach, zaś Józef Wąsiewski opisuje puckie wydarzenia z 1920 roku z perspektywy 2022.

W nowym tomie "Zeszytów" opublikowano także przemówienie Barbary Kąkol, wygłoszone podczas uroczystej sesji z okazji 100. urodzin miasta Kartuzy. Uroczystość odbyła się w marcu 2023 roku. Ponadto w tomie znajdą Państwo sprawozdania, podsumowujące roczną działalność Muzeum Kaszubskiego im. F. Tredera i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. F. Brzezińskiego w Kartuzach.

Nowy numer "Kartuskich Zeszytów Muzealnych" jest do nabycia w kartuskim muzeum.

foto. Ryszard Mielewczyk