W temacie segregacji odpadów...
Ostatnio w lokalnej prasie często przewija się temat kontroli segregacji odpadów. I to bardzo dobrze, bo to jest ważny temat. Kontrole segregacji odpadów, które mają miejsce, nie dotyczą wyłącznie Spółdzielni Mieszkaniowej Kaszuby w Kartuzach. Podobne kontrole prowadzone są w całej gminie i dotyczą zarówno zabudowy wielolokalowej, jak i domów jednorodzinnych.
W stosunku do właścicieli nieruchomości, którzy otrzymali czerwoną kartkę za brak segregacji odpadów prowadzone są postępowania w sprawie naliczenia podwyższonej opłaty za odpady z tytułu niedopełnienia obowiązku selektywnej zbiórki odpadów. Wszyscy musimy segregować odpady, bez wyjątku.
Jako gmina za rok 2020 nie osiągnęliśmy wymaganego poziomu recyklingu odpadów papieru, szkła, tworzyw sztucznych i metali. W roku 2019 uzyskaliśmy 41 % przy wymaganych 40%, a w roku 2020 uzyskaliśmy 45% przy wymaganych 50%. Niezbędna jest zatem poprawa jakości naszej segregacji odpadów. W przeciwnym wypadku za rok 2020 i następne lata grożą nam wielomilionowe kary za nieosiągnięcie wymaganego poziomu odzysku odpadów.
Apel skierowany do mieszkańców Spółdzielni o przekazywanie do Urzędu uwag i pomysłów w jaki sposób poprawić segregację odpadów pokazał, że mieszkańcy chcieliby:
- więcej altan śmietnikowych na osiedlu,
- altan oświetlonych, by odpady zanosić również, gdy się ściemni,
- czystych pojemników,
- większej liczby pojemników na odpady segregowane, a mniej na odpady zmieszane,
- oznakowanych pojemników ustawionych w stałych miejscach - dobrym rozwiązaniem byłoby zawieszenie napisów nad pojemnikami, tak żeby firma wywozowa odstawiała je w te samo miejsce,
- kontroli nad dostępem do kluczy od altan – osoby wynajmujące lokale nie posiadają kluczy i zostawiają odpady przy altanach,
- indywidualnego rozliczania się z obowiązku segregacji odpadów, a nie odpowiedzialności zbiorowej,
- ulotek na temat segregacji odpadów w skrzynkach pocztowych.
Powyższe wskazuje, że niektóre pomysły są do zrealizowania od zaraz, inne wymagają większego nakładu środków. Zapewnienie warunków zbierania odpadów w sposób selektywny należy do obowiązków właściciela nieruchomości. Podobnie jak utrzymanie pojemników w czystości.
Gmina z pobranych opłat za odpady nie pokrywa kosztów mycia i dezynfekcji pojemników, to jest obowiązkiem właściciela nieruchomości, na której powstają odpady. Pandemia Covid utrudniła Urzędowi prowadzenie bezpośrednich szkoleń dla mieszkańców.
Mamy jednak nadzieję, że wszystko wróci do normalności i te szkolenia wrócą. Gmina zamierza aplikować o środki zewnętrzne na wdrożenie technicznych rozwiązań, które pozwoliłyby na zniesienie odpowiedzialności zbiorowej za segregację odpadów w zabudowie wielolokalowej. W tej sprawie będą odbywały się spotkania z Zarządem Spółdzielni.
Dla zabudowy wielolokalowej Gmina wykonała tablice informacyjne dot. prawidłowej segregacji odpadów, do powieszenia np. na wiaty śmietnikowe, odporne na działanie czynników atmosferycznych, wykonane na płycie kompozytowej o wymiarach 100 m x 73 cm. Po odbiór tablic zapraszamy do Urzędu, do Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska.
Tak naprawdę dobra segregacja odpadów nie jest czymś skomplikowanym a wymaga trzymania się podstawowych zasad!
Po pierwsze – patrz z czego jest odpad.
Do pojemników na papier wrzucaj papier, do pojemników na szkło wrzucaj butelki i słoiki ze szkła, do pojemników na odpady bio wrzucaj bioodpady, do pojemników na tworzywa sztuczne i metale wrzucaj opakowania z tworzyw sztucznych i metale oraz opakowania wielomateriałowe (tetrapaki po sokach, mleku).
Tylko tyle i aż tyle, bo kontrole ujawniły, ze w odpadach zmieszanych/resztkowych znajdowały się frakcje odpadów segregowanych.
Po drugie - oczyszczaj, ale nie myj odpadów.
Nie ma potrzeby myć pojemników po jogurtach, czy słoików i butelek, wystarczy, że dokładnie oczyścisz opakowanie z resztek żywności. Po co marnować wodę.
Po trzecie – zgniataj.
Odpady takie jak kartonowe pudła, plastikowe butelki i opakowania oraz puszki i tetrapaki zgniataj przed wyrzuceniem. Niezgniecione opakowania szybko zapełniają pojemniki. W altanach śmietnikowych z tego powodu dochodzi do przesypów i powstaje bałagan. Następne osoby wrzucają odpady do pierwszego lepszego pojemnika. A to już skutkuje brakiem segregacji odpadów i naliczaniem podwyższonej opłaty za niedopełnienie obowiązku. Poza tym powoduje, ze śmieciarka musi częściej przyjeżdżać i to zwiększa koszty wywozu odpadów.
Po czwarte - rozdzielaj różne surowce.
Zanim wrzucisz odpad do kosza, zwróć uwagę, żeby oddzielić np. metalowe zakrętki od słoików, aluminiowe wieczka od plastikowych kubeczków, kapsle od butelek, czy metalowe elementy od makulatury. Dopiero tak przygotowane wyrzuć do odpowiednich koszy. Dzięki temu łatwiej będzie można oddzielić metale w sortowni odpadów. Nie ma natomiast potrzeby usuwać papierowych etykiet ze słoików czy butelek.
Po piąte - wyrzucaj luzem.
Wszystkie odpady wyrzucaj luzem do odpowiednich pojemników. Tej zasady przestrzegaj głównie przy zbiórce bioodpadów, szkła i papieru. Jeśli w domu zbierasz je w plastikowych workach, to wynosząc je do zbiorczych pojemników wyrzuć je luzem, a worek/reklamówkę wrzuć do żółtego pojemnika na plastik lub wykorzystaj na kolejne odpady. Pamiętaj worek na śmieci to też odpad.
Po szóste - pilnuj segregacji do samego końca.
W domu prawidłowo segregujesz, a gdy wchodzisz do altany śmietnikowej, okazuje się, że pojemnik, z którego chcesz skorzystać, jest zapełniony? W takiej sytuacji nie wyrzucaj odpadów do pierwszego lepszego kosza, nie marnuj swojej pracy. Zostaw je obok tego właściwego. Jest wtedy większa szansa, że odpady zostaną odebrane razem ze "swoją" frakcją. Jeżeli, taka sytuacja się powtarza, zgłoś to do zarządcy, czy właściciela nieruchomości, bo być może jest za mało pojemników.
Chcesz wiedzieć więcej, sprawdź słownik poprawnej segregacji odpadów na stronie https://www.odpady.kartuzy.pl