Przejdź do treści

Segregacja odpadów. Dodatkowe wyjaśnienia

Kartuzy, dnia 18.08.2021 r.

Szanowni Państwo,

na sesji Rady Miejskiej w Kartuzach w dniu 13.08 br. wywiązała się dyskusja rozpoczęta przez radną  Klaudię Kałużną w kwestii wprowadzania mieszkańców w błąd odnośnie zasad segregacji odpadów, że jakoby co innego podawane jest przez Urząd na ulotkach a co innego na tablicach informacyjnych.

W celu rozwiania wątpliwości przedstawiamy poniższe wyjaśnienie.

Od 01.07.2017 r. w całej  Polsce, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz. U. z 2017 r. poz. 19), zbieramy selektywnie papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne i odpady ulegające biodegradacji. Nie inaczej jest w Gminie Kartuzy, zasady segregacji odpadów zostają wprowadzone na podstawie przepisów prawa miejscowego (Uchwała Rady Miejskiej w Kartuzach Nr Nr XXVI/318/2016 z dnia 30 listopada 2016 r. w sprawie: Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kartuz, z dniem obowiązywania od 15.12.2016 r.).

Papier zbieramy w niebieskim pojemniku, szkło w zielonym, odpady ulegające biodegradacji w brązowym, metale i tworzywa sztuczne w pojemniku żółtym. Zgodnie z uchwałą i ww. rozporządzeniem do żółtego pojemnika mamy też wrzucać opakowania wielomateriałowe (kartony po sokach, opakowania po kawie, opakowania po przyprawach itp.). I taki stan rzeczy mamy do dzisiaj.

Na sesji w dniu 13.08 br. Radni powoływali się na poradnik segregacji odpadów wydany pod patronatem Gminy, ale jeszcze w 2013 r., gdzie w tym czasie obowiązywały inne zasady segregacji odpadów. Urząd rozdysponował ostatnie egzemplarze tego poradnika jeszcze w 2014 r.  
Tablice informacyjne wykonane dla zabudowy wielolokalowej, w które została zaopatrzona przez Gminę Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kaszuby” i inne wspólnoty są jak najbardziej aktualne i nie zawierają błędów. Są rzetelnym źródłem informacji dla mieszkańców Gminy Kartuzy, jak segregować odpady. Podobnie, jak wszystkie informacje udostępnione na stronie www.odpady.kartuzy.pl.

To w jaki sposób segreguje się odpady w danej gminie zależy też od instalacji, do której trafiają odpady do dalszego zagospodarowania.

Z Gminy Kartuzy aż 55 % odpadów z tworzyw sztucznych jest przetwarzanych na paliwo alternatywne. Dlatego też opakowania po olejach jadalnych, margarynie, celofanie mogą znajdować się w naszych pojemnikach, gdzie w innych gminach nie. Nie będzie też dużym nadużyciem, gdy do pojemnika żółtego wrzucimy dętkę rowerową, czy plastik nie nadający się do recyklingu.

W koszach mieszkańców, których dotknęły kary stwierdzono całkowitą ignorancję dla podstawowych zasad segregacji odpadów. Kary nałożone przez Gminę nie dotyczą wszystkich mieszkańców Spółdzielni - są altany, gdzie segregacja odpadów jest akceptowalna. Nie do przyjęcia natomiast jest taki stan rzeczy, gdy w odpadach zmieszanych/resztkowych są odpady zielone, opakowania z tworzyw sztucznych, opakowania szklane, odpady budowlane, elektroodpady.

Wszyscy mamy obowiązek segregować odpady. Do 2035 roku musimy osiągnąć 65% poziom odzysku odpadów i tylko 10 % odpadów będzie mogło trafić na składowisko odpadów.

Zapraszamy do odwiedzania Strony internetowej www.odpady.kartuzy.pl, gdzie na bieżąco są uzupełniane informacje i materiały ułatwiające prawidłową segregację odpadów.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy już teraz segregują odpady prawidłowo. Apelujemy jednocześnie do mieszkańców, którzy do tej pory nie przywiązywali uwagi do prawidłowej zbiórki odpadów, aby zaczęli prawidłowo segregować odpady.

Niestety niewłaściwa segregacja odpadów nie tylko naraża Gminę na zapłatę wysokich kar, ale również w przypadku zabudowy wielolokalowej naraża sąsiadów na niesprawiedliwą konieczność uiszczania podwyższonych opłat.
 

Urząd Miejski w Kartuzach
Wydział Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska