Przejdź do treści

Będą kontrole zbiorników bezodpływowych (szamb) i przydomowych oczyszczalni ścieków

Urząd Miejski w Kartuzach informuje, o kontrolach zbiorników bezodpływowych (szamb) i przydomowych oczyszczalni ścieków, które będą prowadzone w gminie od nowego roku 2023. Kontrole będą polegać na sprawdzaniu posiadania umów, dowodów uiszczania opłat oraz częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków, z okresu jednego roku.

Kontrole podyktowane są zmianą przepisów, wprowadzonych ustawą z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1549), która weszła w życie 9 sierpnia 2022 r.

 Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kartuzy, właściciele nieruchomości mają obowiązek przechowywania dokumentów potwierdzających korzystanie z usług przedsiębiorstw wywozowych w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników z przydomowych oczyszczalni ścieków przez okres 1 roku i okazywania ich na żądanie pracownikom Urzędu Miejskiego w Kartuzach lub funkcjonariuszom Straży Miejskiej. Należy zatem przygotować umowy, faktury i inne dowody wywozu ścieków.

W przypadku posiadania przydomowych oczyszczalni ścieków, także należy pamiętać o obowiązku pozbywania się osadów ściekowych (zgodnie z instrukcją eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków), jednak nie rzadziej niż raz na rok, co także musi zostać  odpowiednio udokumentowane, tj. poprzez podpisanie umowy na wywóz osadów ściekowych oraz posiadanie dowodów uiszczania opłaty za taką usługę.

Usługę wywozu ścieków mogą wykonywać jedynie przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych wydane przez Burmistrza Gminy Kartuzy.

Wykaz firm uprawnionych do odbioru ścieków  dostępny na stronie www.bip.kartuzy.pl w zakładce formularze i wnioski – Ochrona środowiska/Zbiorniki bezodpływowe/  Lista firm posiadających pozwolenie na wywóz nieczystości ciekłych. Wybór firmy należy do właściciela nieruchomości.

Ci z Państwa, którzy nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków powinni uczynić to niezwłocznie.

  1.  

Co w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości?

Obowiązkiem właściciela nieruchomości jest przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach i zgłoszenie tego faktu do Urzędu do Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska.

Pozbywanie się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych niezgodnie z przepisami prawa podlega przepisom Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Jeżeli w trakcie kontroli stwierdzona zostanie zbyt mała częstotliwość odbioru nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych (szamb) i zajdą podejrzenia, że w związku z powyższym zbiornik może być nieszczelny, sprawa zostanie skierowana do nadzoru budowlanego z prośbą o wszczęcie kontroli.