Daj przedmiotom drugie życie - majsterkuj, naprawiaj, nie marnuj!
Sprawozdanie z realizacji projektu
Gmina Kartuzy uzyskała dofinansowanie w formie dotacji na zadania z zakresu edukacji ekologicznej od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na organizację warsztatów dla dzieci i młodzieży szkolnej pn. „Daj przedmiotom drugie życie - majsterkuj, naprawiaj, nie marnuj!”. Całkowity koszt kwalifikowany zadania wyniósł 27 250,00 zł. Zadanie zostało zrealizowane w dniach: od 18-20.09.2024 r. oraz 24 -27.09.2024 r. (w sumie 7 dni warsztatowych wg schematu: w każdym dniu 2 warsztaty po 2 godziny, razem 28 godzin), w PSZOK w Kartuzach przy ul. Sędzickiego 40.
W warsztatach wzięło udział 300 osób, z 7 szkół: SP. Łapalice, SP Staniszewo, ZKIW Brodnica Górna, SP. Grzybno, SP. Kiełpino, SP. nr 2 w Kartuzach i SP. nr 1 w Kartuzach. Dzięki temu zadaniu uczniowie zwiększyli swoje kompetencje ekologiczne, nabyli wiedzę z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym i korzyściach wypływających z gospodarki cyrkularnej. Dowiedzieli się również o PSZOK, jako elemencie systemu gospodarki obiegu zamkniętego.
Uczestnicy warsztatów nauczyli się, jak w praktyczny sposób zapobiegać powstawaniu odpadów, nie marnować materiałów, które można wykorzystać w pożyteczny sposób i przygotować do ponownego użycia. Doświadczyli, iż można ograniczyć powstawanie odpadów np. poprzez powtórne ich wykorzystanie w drodze różnych technik majsterkowania, w myśl zasady – kto majsterkuje, ten nie marnuje. Młodzi uczestnicy mieli możliwość rozwijania swoich umiejętności manualnych i kreatywności poprzez tworzenie własnych projektów i konstrukcji. Podczas zajęć uczniowie nauczyli się korzystać z różnych narzędzi, takich jak: młotki, wkrętarki i materiałów/odpadów takich jak odpady z drewna. Zajęcia poprowadzone zostały przez wykwalifikowanych edukatorów, przy użyciu odpowiednich narzędzi, które uczniowie, z zachowaniem zasad ostrożności, używali w bezpieczny sposób. W warsztatach wykorzystywane były materiały pozyskane z odpadów, a wykonane konstrukcje uczestnicy zabrali ze sobą do domu. Na zajęcia zapewniony został dojazd dla podopiecznych ze szkół wiejskich.