Jak segregować odpady na cmentarzach w gminie Kartuzy?
Wobec objęcia gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi nieruchomości przeznaczonych pod cmentarze, na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Kartuzach z dnia 11 grudnia 2020 r. w sprawie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2020 r., poz. 5460), na właścicieli nieruchomości przeznaczonych pod cmentarze nałożono obowiązek przestrzegania przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w tym obowiązek segregacji odpadów.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2028), na terenach przeznaczonych do użytku publicznego wytworzone odpady komunalne zbiera się w sposób selektywny. Ten obowiązek dotyczy również cmentarzy.
Co do zasady, odpady wytwarzane na cmentarzach można posegregować na dwie frakcje odpadów. Na odpady biodegradowalne „BIOODPADY” tj. żywe kwiaty, liście, chwasty, trawa, odpady pochodzące z pielęgnacji drzewek czy krzewów oraz odpady "ZMIESZANE” – wypalone plastikowe znicze, szklane znicze zanieczyszczone parafiną, wieczka i pokrywki od zniczy, sztuczne kwiaty, wieńce, wiązanki, zniszczone donice, wazony ceramiczne, kamienne, czy też kompozytowe, itp.
To, gdzie wyrzucimy odpady ma duże znaczenie. Żywe kwiaty się przekompostują. Wiązanka z szarfami już nie. Prawidłowa segregacja odpadów to najważniejszy etap recyklingu odpadów.
Odpady komunalne stanowiące części roślin pochodzące z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów, parków i cmentarzy należą do odpadów biodegradowalnych i nadają się do kompostowania. Dla pozostałych odpadów nie ma zastosowania, trafiają one na składowiska odpadów. A kompost można wykorzystać dalej, np. do użyźnienia gruntu. Prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów jest działaniem na rzecz ochrony środowiska, na rzecz ochrony Ziemi. Wszyscy jesteśmy za to odpowiedzialni. Pamiętajmy o tym
Segregacja odpadów jest obowiązkiem dla każdego, i w domu i na cmentarzach. Każdy odwiedzający cmentarze może poprawnie segregować odpady. Może oddzielić bioodpady od innych. Może przede wszystkim ograniczyć ilość odpadów wytworzonych na cmentarzach. Może korzystać z wkładów i nie kupować nowych zniczy. Może kupować tylko te produkty, które wystarczą na dłużej lub które da się ponownie użyć. Groby naszych zmarłych nie muszą uginać się pod ciężarem niepotrzebnych produktów. Nie ulegajmy reklamom, a kupujmy rozsądnie.
Wszyscy odczuwamy na co dzień, jak koszty zagospodarowania odpadów z roku na rok rosną. Nie inaczej jest na cmentarzach. Pamiętajmy, że najtańszy odpad, to ten którego nie ma.
Obecnie koszty zagospodarowania odpadów pokrywa Gmina. Niedopełnienie obowiązku segregacji odpadów na cmentarzach, spowoduje, że na prowadzących cmentarze mogą zostać naliczone opłaty, zgodnie z uchwałą Nr XXXVII/331/2020 Rady Miejskiej w Kartuzach z dnia 16 grudnia 2020 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty i ustalenia stawki opłaty za pojemnik, w wysokości trzykrotnie większej od stawki podstawowej, która dla przykładu dla pojemnika o pojemności 10 m3 - wynosi obecnie 529 zł za pojemnik.
Przekazujmy wiedzę o segregacji odpadów innym, by pomóc w unikaniu błędów. Niech to będzie nawykiem, a nie obowiązkiem. Ograniczajmy ilość odpadów powstających na cmentarzach, dla których nie ma zastosowania. Zbierajmy osobno bioodpay, bo nadają się do dalszego przetworzenia. A wszystko w trosce o środowisko i przyszłe pokolenia.