Gmina Kartuzy dla Ukrainy (aktualizacja)
Burmistrz Kartuz ogłasza powszechną akcję pomocy dla uchodźców z Ukrainy oraz walczących na Ukrainie przeciwko agresji Federacji Rosyjskiej.
Zarządzanie Kryzysowe UM Kartuzy, tel. 506 651 126.
Tłumacz z języków ukraińskiego, białoruskiego, rosyjskiego, tel. 570 144 942
Aktualizacja: środa 9 marca, godz. 10:05
Burmistrz Kartuz zapewnił dostępność tłumacza porozumiewającego się w językach polskim, ukraińskim, białoruskim oraz rosyjskim: p. Svitlana Tanasiichuk, tel. 570 144 942, godz. 8:00 - 17:00, pawilon handlowy (tzw. ul - wejście od strony dawnego PKS-u).
Więcej informacji: http://www.kartuzy.pl/aktualnosc/pomoc-spoleczna/1307-tlumacz-z-ukrainskiego-dostepny-dla-uchodzcow
Aktualizacja: środa 9 marca, godz. 10:09
Przypominamy, że dary z Gminy Kartuzy o wartości blisko 70 tys. zł już trafiły do ukraińskiego Śniatynia. Burmistrz Kartuz podjął decyzję o przekazaniu Ukraińcom: 51 par butów specjalistycznych, 3 agregatów prądotwórczych o mocy 5,5 kw, 1 agregatu prądotwórczego o mocy 16 kw.
W dalszym ciągu do kontyngentu pomocowego dla Ukrainy dołączane są dary ze szkół z terenu gminy Kartuzy. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagają i chcą pomagać nadal.
Aktualizacja: środa 2 marca, godz. 11:35
Jak pomóc uchodźcom?
Uprzejmie informujemy, że w szkołach na terenie gminy Kartuzy, których organem prowadzącym jest Gmina, odbywają się zbiórki potrzebnych rzeczy, które będą transportowane na Ukrainę lub przekazywane osobom oczekującym na przejściach granicznych.
Transport pomocy na Ukrainę jest już niemożliwy przez osoby prywatne, dlatego będą się tym zajmowały służby rządowe.
UWAGA! W naszych punktach będą przyjmowane rzeczy tylko nowe lub w bardzo dobrym stanie i TYLKO z poniższej listy:
Okrycie:
Koce zwykłe i termiczne
Śpiwory
Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
Materace
Płaszcze przeciwdeszczowe
Środki higieny i czystości:
Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło
Dezodoranty
Pasta do zębów
Szczoteczki do zębów
Grzebienie
Bielizna damska, męska, dziecięca
Podpaski
Pampersy
Pieluchy dla dorosłych
Papier toaletowy i ręczniki papierowe
Ręczniki (w tym z mikrofibry)
Worki na śmieci
Środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji
Maski filtrujące lub jednorazowe
Żywność:
woda
żywność do szybkiego przygotowania (instant)
batony (w tym energetyczne),
bakalie, orzechy,
konserwy,
makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)
Inne:
Zapałki
Baterie, powerbanki
Oświetlenie, w tym latarki
Świece
Zestawy pierwszej pomocy
Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie)
UWAGA!
Nie wolno nam przyjmować i przekazywać leków na receptę, w tym także będą się zajmowały służby rządowe. Ponadto nie wolno nam organizować i zbierać sprzętu militarnego i paramilitarnego tj. hełmy, kamizelki kuloodporne itp.
Prosimy na bieżąco śledzić naszą stronę: www.kartuzy.pl lub stronę: https://bezpiecznypowiatkartuski.pl/.
Będziemy modyfikować zbiórkę i ogłaszać, co w danym momencie będzie potrzebne. Wiele osób już teraz oferuje swoją pomoc i te informacje są zbierane do bazy prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Kartuzach pod numerem tel. 536 115 164. Będziemy się z Państwem kontaktować w sytuacji konkretnych potrzeb.
Starostwo Powiatowe w Kartuzach uruchomi specjalne miejsca noclegowe na terenie powiatu dla uchodźców, w których pobyt będzie finansowany z budżetu państwa. Poinformujemy jak się dostać do takich miejsc.
Osobom, które już teraz udzieliły pomocy uchodźcom możemy pomóc jedynie przekazując żywność lub inne potrzebne rzeczy.
Udostępnienie mieszkań/domów/pokojów przez osoby prywatne odbywa się bezpłatnie, działania podejmowane przez osoby fizyczne traktowane są jako wolontariat. Jeżeli zmienią się przepisy w tym zakresie będziemy Państwa informować.
WAŻNE: jeśli mają Państwo pod swoim dachem uchodźców, prosimy o zgłaszanie tego faktu w Urzędzie Miejskim w Kartuzach pod numerem telefonu 506 651 126.
Zapotrzebowanie osób prywatnych dla uchodźców można zgłaszać także na numer tel. 536 115 164, 506 651 126.
Osoby, które mają już kłopoty z kwaterunkiem uchodźców i potrzebują wsparcia prosimy o kontakt z punktem recepcyjnym Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w przy ul. Za Murami 2/10 , Gdańsk (Hostel Dom Harcerza) tel. 539 016 018, który posiada w swojej bazie miejsca kwaterunkowe.
Aby Państwa pomoc się nie zmarnowała musimy ją skoordynować i dobrze ukierunkować. Dziękujemy za Państwa olbrzymi odzew i wielkie serca.
Przypominamy
Gmina Kartuzy zadeklarowała za pośrednictwem Wojewody Pomorskiego pomoc dla cudzoziemców, którzy zostali zmuszeni do ucieczki ze swojej Ojczyzny.
Burmistrz Kartuz zadeklarował objęcie pomocą 300 osób, które w razie potrzeby zostaną rozlokowane we wskazanych gminnych obiektach lub miejscach przeznaczonych na organizację obozowisk.
Ponadto
W związku z licznymi zapytaniami informujemy, że w sytuacji związanej z przyjęciem pod swój dach uchodźców z Ukrainy nie ma konieczności zmiany deklaracji śmieciowej.
Zarządzanie Kryzysowe UM Kartuzy, tel. 506 651 126.
Burmistrz Kartuz zwraca się do lokalnych przedsiębiorców z prośbą o zgłaszanie chęci pomocy obywatelom Ukrainy w formie zatrudnienia: Urząd Miejski w Kartuzach, Zarządzanie Kryzysowe, tel. 506 651 126.
Burmistrz podjął decyzję o wyasygnowaniu środków finansowych dla walczącej Ukrainy z rezerwy na zarządzanie kryzysowe. O szczegółach będziemy informowali.
Ważne!
W Kartuzach, przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, działa też Klub Wolontariatu Warto. Prowadzi go Spółdzielnia Socjalna Pozytywka. W poniedziałek klub uruchomił bazę, do której można dostarczać dary. Część zbiórki trafi do Rodzin bez Granic w Trójmieście, pozostałą część wolontariusze już rozdzielają pomiędzy potrzebujących, którzy z pomocą przyjaciół już trafili na teren powiatu kartuskiego. W naszym wolontariacie działają również obywatele Ukrainy.
Na stronie klubu wolontariatu Warto zamieszczamy na bieżąco informacje o aktualnych potrzebach. Można też zgłaszać chęć pomocy – kierujemy w odpowiednie miejsca. Osoby, które chcą się włączyć mogą kontaktować się z koordynatorem klubu – Magdaleną Damps pod numerem telefonu 787 977 727 w godz. 7.30-22 lub ze Spółdzielnią Socjalną Pozytywka, tel. 537 141 371.
W najbliższych tygodniach planujemy też uruchomienie zajęć integracyjnych i organizację czasu wolnego dla ukraińskich dzieci.