Narodowy Spis Powszechny 2021 potrwa do końca września
Co w sytuacji, gdy nie weźmiemy w nim udziału? Jaka kara grozi za unikanie spisania się w spisie powszechnym lub za kłamstwo? Podpowiadamy.
https://spis.gov.pl/
1 kwietnia 2021 roku rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który początkowo trwać miał do 30 czerwca. Ze względu na panującą epidemię zdecydowano się jednak ten termin wydłużyć. I tak spisać się możemy do 30 września bieżącego roku.
Kogo dotyczy obowiązek udziału w Spisie Powszechnym 2021?
Wzięcie udziału w spisie jest obowiązkowe. Podjąć się tego muszą osoby stale lub czasowo przebywające w Polsce, także te, które nie mają swojego miejsca zamieszkania. Obowiązek dotyczy zatem zarówno Polaków jak i cudzoziemców mieszkających na terenie kraju. Dodatkowo także Polacy mieszkający za granicą muszą wziąć udział w spisie. Jeśli tego natomiast nie zrobią, grożą im kary.
Spis Powszechny - jaka kara za nieprzystąpienie?
Ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statyce publicznej podaje, że kara za nieprzystąpienie do spisu lub innego badania statystycznego może wynosić do pięciu tys. złotych i może nałożyć ją sąd. Jednak karze podlega nie tylko osoba, która do spisu nie przystąpi, ale także taka, która poda w nim nieprawdziwe informacje - w takim przypadku poza grzywną możliwa jest także kara pozbawienia wolności - nawet do dwóch lat.
Narodowy Spis Powszechny 2021. Jak się spisać?
Samospisu dokonać można uzupełniając formularz zamieszczony w Internecie. W przypadku problemów, na przykład brakiem dostępu do sieci, spisać można się także metodą telefoniczną lub bezpośrednią - pomogą w tym rachmistrze. Główny Urząd Statystyczny przygotował także instrukcję z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.