Przejdź do treści

220 ankiet złożonych przez radną. Szczegółowe informacje

Radna Klaudia Kałużna w związku z ogłoszonymi wynikami konsultacji społecznych skierowała wczoraj na adres Urzędu Miejskiego w Kartuzach pismo „Wezwanie do sprostowania” - wyjaśniamy więc ponownie i bardziej szczegółowo, aby rozwiać ewentualne wątpliwości.

Fakty w tej sprawie są następujące.

Mieszkańcy naszej gminy zdecydowali, że nie chcą żadnych zmian nazw ulic i parków w Kartuzach. (Wejdź tutaj, aby dowiedzieć się więcej)

P. Klaudia Kałużna złożyła w ramach prowadzonych konsultacji 220 ankiet konsultacyjnych opatrzonych także jej podpisami.

W ankietach konsultacyjnych w sprawie nadania nazwy ulicom i parkom w miejscowości Kartuzy zauważono, że 128 ankiet zostało wypełnionych i przedstawionych ankietowanym jako gotowych do podpisu w formie szablonu, a wypełnienie to polegało na zaznaczeniu odpowiedzi w wybranych rubrykach.

Ponadto dopisano w pkt. 5 w kilkudziesięciu przypadkach inne propozycje, np. „Skwerowi pomiędzy Aleją Filozofów a Kolegiatą imienia Kardynała Wyszyńskiego” czy też np. „Tablica upamiętniająca ofiary Katastrofy Smoleńskiej”.

Poniżej ilustracja przykładowej ankiety złożonej przez radną. Oznaczenia i wpisy kolorem czerwonym: Urząd Miejski w Kartuzach.
 

Widok ankiety z opisem. Ankieta została skserowana i podpisana przez mieszkańca. Napisy m.in.: Przykładowa ankieta konsultacyjna złożona  przez radną K. Kałużną (pierwsza strona), Podpis radnej,  brak podpisu  mieszkańca.

Ankieta, cz. 2. Z oznaczeniami kolorem czerwonym. Napisy m.in.: Przykładowa ankieta konsultacyjna złożona  przez radną K. Kałużną (druga strona), Tutaj znajduje się  podpis mieszkańca, Ankiety zostały złożone do Urzędu  przez radną często na dwóch  kartach, z tym że w tych przypadkach  najczęściej tylko druga karta została  podpisana przez mieszkańca,  obie zaś przez radną.


Wnioski mogą być następujące:

Niektóre wypełnione ankiety konsultacyjne zostały skserowane i mogły zostać przekazane ankietowanym do podpisu.

Możliwe również, że strona z głosowaniem mogła zostać zamieniona już po wypełnieniu ankiety, ponieważ na pierwszej stronie ankiety nie ma podpisu mieszkańca – znajduje się jedynie podpis radnej.

Ponadto widoczne są ślady po rozpinaniu i ponownym zszyciu ankiet.

Należy podkreślić, że oryginalna ankieta sporządzona przez Urząd Miejski w Kartuzach dostępna w budynku Urzędu Miejskiego oraz na stronie www.kartuzy.pl nie zawierała zaznaczeń w rubrykach przeznaczonych do głosowania, ani nie była uzupełniona o jakikolwiek tekst.

Dodać trzeba, że nawet przy uwzględnieniu nieprawidłowo wypełnionych ankiet (na drukach niezgodnych ze wzorem zamieszczonym w obwieszczeniu) bezwzględna większość ankietowanych wypowiedziała się przeciwko zmianom nazw ulic.

Uzupełniająco wskazujemy, że złożone przez radną ankiety były w znacznym stopniu zabrudzone.


Urząd Miejski w Kartuzach
 

Widok zabrudzonych ankiet. Napis: Ankiety zostały złożone w biurze podawczym z widocznymi zabrudzeniami.

 

Widok czystych ankiet. Napis: Dla porównania: ankiety złożone przez  pozostałych mieszkańców