Przejdź do treści

Uczniowie z gmin Kartuzy, Somonino i Żukowo poznają tajniki żeglarstwa i edukacji morskiej

Gmina Kartuzy wspólnie z Gminą Somonino i Gminą Żukowo jest już na półmetku realizacji projektu edukacyjnego o tematyce morskiej i żeglarskiej pn. „Pomorskie Żagle Wiedzy – kompleksowe wsparcie szkół z gmin Kartuzy, Somonino i Żukowo, poprzez edukację morską i żeglarską”.

 W szkołach biorących udział w projekcie tj. Szkole Podstawowej Nr 2 w Kartuzach, Zespole Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej, Szkole Podstawowej w Goręczynie i Szkole Podstawowej w Przyjaźni, dla 56 uczniów klas VI-VIII przeprowadzono 218 godzin zajęć pozalekcyjnych o tematyce żeglarskiej, 40 godzin zajęć z udzielania pierwszej pomocy, 32 godziny zajęć doradztwa zawodowego, 320 godzin żeglarskich zajęć praktycznych prowadzonych w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze. Ponadto 26 nauczycieli wzięło udział w 60 godzinach szkoleń, przygotowujących ich do prowadzenia zajęć warsztatowych z uczniami. Łącznie w szkoleniach wzięło udział 26 nauczycieli. Dodatkowo 29 najbardziej aktywnych uczniów uczestniczyło w żeglarskim obozie zorganizowanym w Agroturystyce „Złota Dolina” na Złotej Górze w dniach 15-21 sierpnia br.

Wszystkie szkoły objęte zakresem projektu zostały wyposażone w pomoce edukacyjne na potrzeby realizacji zajęć, a uczniowie otrzymali kamizelki asekuracyjne niezbędne podczas zajęć praktycznych na Marinie.

Realizacja projektu potrwa do końca czerwca 2023 roku. Kolejne działania będą kierowane do 52 uczniów klas II-V zrekrutowanych w SP  Nr 2 w Kartuzach, ZKiW w Brodnicy Górnej, SP w Goręczynie oraz SP w Przyjaźni. Tematyka zajęć będzie taka sama jak poprzednio, z tym, że zostanie dostosowana do możliwości wiekowych uczestników. Realizacja projektu przewidziana jest w podziale na zajęcia teoretyczne metodą projektu - odbywające się w placówkach oświatowych oraz warsztaty praktyczne, które zostaną zrealizowane w CSWIPR na Złotej Górze. Na zakończenie projektu wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie będą mieli możliwość wzięcia udziału w jednodniowych edukacyjnych zajęciach wyjazdowych do Oceanarium Gdyńskiego, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Muzeum Rybołówstwa w Helu. Chcielibyśmy, aby udział uczniów zainteresowanych tematyką morską i żeglarską w projekcie, zagwarantował nam możliwość kontynuacji podjętych działań, które na stałe weszłyby do oferty edukacyjnej naszych placówek.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa. Wysokość otrzymanego dofinansowania to 586 306,94 zł, natomiast całkowita wartość projektu to 617 165,20 zł.

loga