Przejdź do treści

W ZSO nr 2 w Kartuzach powstaje nowoczesna ekopracownia

Już wkrótce w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kartuzach powstanie nowoczesna ekopracownia. W poniedziałek w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński podpisał umowę na dofinansowanie tego projektu z Prezesem WFOŚiGW Szymonem Gajdą. Wysokość wsparcia to 49 980 zł.

W ZSO nr 2 w Kartuzach powstanie nowoczesna pracownia przyrodnicza, wyposażona w pomoce dydaktyczne, pozwalające uczniom na eksperymentowanie, prowadzenie własnych badań wody, gleby i powietrza oraz własnych obserwacji przyrodniczych – też podczas lekcji terenowych.

- Zaplanowane zadania wynikają bezpośrednio z działań podejmowanych przez gminę Kartuzy we współpracy z Katedrą Inżynierii Ochrony Wód Wydziału Nauk o Środowisku na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w zakresie rekultywacji jezior kartuskich. Naturalnym wydaje się nadanie temu przedsięwzięciu priorytetu oddziaływań edukacyjnych w obrębie lokalnej społeczności. dlatego też, zadanie obejmuje stworzenie autorskiego programu ekologicznego dla ZSO 2 Kartuzy, wzmacniającego wagę odpowiedzialności mieszkańców Kartuz za gospodarowanie zasobami naturalnymi, w szczególności wody i lasów, a także nabywanie prawidłowych nawyków proekologicznych - informuje Kinga Seroczyńska, dyrektor ZSO nr 2 w Kartuzach.

Uczniowie zostaną objęci całościowym programem oddziaływań ekologicznych, atrakcyjnych dla nich w formie i treści, co pozwoli na podniesienie ich świadomości ekologicznej i przyczyni się do propagowania wśród społeczności Kartuz idei ochrony przyrody.

Zakłada się, że kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży przełoży się istotnie na wzrost zainteresowania środowiskiem wśród pozostałych mieszkańców Kartuz, szczególnie w zakresie odpowiedzialności za jeziora, lasy i powietrze oraz gospodarowanie odpadami. 

"Ekopracownia – zielone serce szkoły" to projekt budowy nowoczesnych ekopracowni w szkołach, realizowany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, który ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększenie świadomości ekologicznej młodego pokolenia w zakresie: przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Na terenie każdego powiatu w całej Polsce, powstaną co najmniej dwie ekopracownie: przyrodnicza oraz OZE - dotycząca odnawialnych źródeł. Łącznie na terenie kraju zostanie utworzonych 760 ekopracowni.