Jan Trepczyk patronem szkoły podstawowej w Mirachowie
W środę społeczność szkoły podstawowej miała swoje wielkie święto. Szkole nadano imię oraz sztandar. Jej patronem został wybitny poeta i działacz kaszubski - Jan Trepczyk, który uczęszczał do mirachowskiej szkoły.
- W imieniu rady rodziców przekazujemy ten sztandar jako symbol wartości patriotycznych i wiary dla człowieka. Niech godnie służy kolejnym pokoleniom uczniów naszej szkoły - podkreślali przedstawiciele rady rodziców, wręczając w środę sztandar Hannie Plenikowskiej-Pionk, dyrektorce mirachowskiej szkoły.
- Przyjmuję ten cenny dar z wielkim szacunkiem. Zapewniam, że nasz patron niesie z sobą cały system wartości i fundament naszej pracy dydaktyczno-wychowawczej, tym bardziej, że 100 proc. naszych uczniów uczy się języka kaszubskiego - odpowiedziała przyjmując go.
Uroczystość rozpoczęto od wspólnej modlitwy na mszy św. w mirachowskim kościele. Po niej wszyscy przemaszerowali na plac przy szkole, gdzie nastąpiła podniosła chwila przekazania sztandaru. W uroczystości wzięli udział m.in. Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, wnukowie Jana Trepczyka, dyrektorzy szkół oraz mieszkańcy, uczniowie, a także fundatorzy sztandaru.
- Bardzo się cieszymy, że lokalna społeczność dostrzegła sylwetkę Jana Trepczyka i jego dziedzictwo będzie trwało pod tym sztandarem. Warto dodać, że szkoła w Mirachowie jako jedyna w naszej gminie - ma hymn kaszubski. Myślę, że gdyby usłyszał go Jan Trepczyk, a jestem pewien, że spogląda na nas z góry, byłby niezmiernie szczęśliwy. Język kaszubski był jego życiem i pasją. Był nie tylko największym i najważniejszym poetą kaszubskim, ale też bardzo zasłużył się w dziedzinie muzyki i śpiewu. Czuję wielką radość w sercu. Gratuluję szkole tak wspaniałego patrona - podkreślał Mieczysław Grzegorz Gołuński.
Kaszubski działacz i pisarz, dr Eugeniusz Pryczkowski przybliżył zebranym sylwetkę patrona szkoły.
- Nadanie szkole imienia Jana Trepczyka skupi uwagę uczniów, nauczycieli i rodziców wokół przesłań patrona, które będą ją integrować, wzbogacać jej tradycje oraz nadadzą indywidualna tożsamość. Nadanie imienia będzie także pomocne w kształtowaniu u uczniów przywiązania do swojej szkoły oraz promowania jej pozytywnego wizerunku - napisano w uzasadnieniu.