Przejdź do treści

Konferencja podsumowująca projekt ERASMUS+ w „Dwójce”

 19 października w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach odbyła się konferencja pt. „Matematyka Europejczyka – kreatywny nauczyciel kluczem do rozwijania kompetencji STEAM u uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”.

Było to podsumowanie projektu, realizowanego przez „Dwójkę” w latach 2020 – 2023, w ramach programu ERASMUS+ . W konferencji udział wzięli nauczyciele i uczniowie z Dwójki oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: Burmistrz Kartuz  Mieczysław Grzegorz Gołuński, Kierownik Wydziału Oświaty Elżbieta Rejter, dyrektorzy szkół z gminy Kartuzy oraz przewodnicząca Rady Rodziców Natalia Gronda. Konferencję poprowadził dyrektor szkoły Piotr Kloczkowski. Przedstawił projekty wcześniej zrealizowane przez szkołę (ERASMUS+, PO WER), w których nauczyciele oraz uczniowie uczestniczyli i  szkolili się od 2016 roku. Następnie przedstawiono wszystkie szkolenia, zrealizowane podczas projektu „Matematyka Europejczyka – kreatywny nauczyciel kluczem do rozwijania kompetencji STESM u uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”, w których wzięło udział 15 nauczycieli w 25 zagranicznych mobilnościach. Wśród tych mobilności znalazło się: 6 wyjazdów typu Job Shadowing, 8 szkoleń językowych oraz 11 szkoleń metodycznych.

Podczas konferencji dyrektor szkoły omówił plany „Dwójki” na najbliższe lata, a więc realizację projektu „Zielone kroki po Europie – rozwój kompetencji w zakresie nauk przyrodniczych oraz ICT i kompetencji językowych uczniów z SP nr 2 w Kartuzach”, wymianę ze szkołą w Czechach (ERASMUS+) i kontynuację wymiany polsko – niemieckiej ze szkołą z Hamm z Niemiec.

Na koniec spotkania przekazano nową pracownię komputerową, wyposażoną w komputery najnowszej generacji oraz dostęp do platformy Liga Niezwykłych Umysłów.

Ponadto po konferencji, zaproszeni goście mogli obejrzeć w jaki sposób szkolenia nauczycieli przeniosły się na pracę z uczniami. W jednej z sal uczniowie prezentowali swoje umiejętności ICT w pracy z nowoczesnymi pomocami dydaktycznymi (drukarka 3d, klocki LEGO Mindstorm, MakeBlock, Ozoboty, nauka programowania w środowisku BeCreo, ScotieGo!). W drugiej sali można było podejrzeć zajęcia z edukatorem Europejskiej Agencji Kosmicznej p. Marty Skrzypkowskiej. Zajęcia dotyczyły satelit, ich zastosowania i funkcji jaką pełnią. Podczas spotkania nastąpiło na „żywo” połączenie z satelitą meteorologicznym oraz próba ściągnięcia zdjęcia prezentującego aktualną sytuację pogodową.

Konferencję można uznać za udane wydarzenie. Zaproszeni goście mogli wymienić się opiniami i radami na tematy dotyczące udziału w projektach mobilnościowych oraz podejrzeć zajęcia odbywające się w obu salach. Rozmowom nie było końca.