Przejdź do treści

Odśnieżanie. Fakty i mity

Przedstawiamy fakty i mity dotyczące odśnieżania. Warto się z nimi zapoznać, jeśli chcemy np. zadzwonić do Urzędu Miejskiego w Kartuzach i zadać pytanie ws. odśnieżania na terenie gminy.


FAKTY

- Gmina Kartuzy odśnieża blisko 250 km dróg, których jest właścicielem.

- Gmina odśnieża drogi w standardzie trzecim, czwartym oraz piątym (standardy pierwszy i drugi dotyczą dróg krajowych). Wejdź na stronę https://gminakartuzy.lp-portal.pl (zakładka: „utrzymanie zimowe”), aby dowiedzieć się więcej.

- Gmina jest zobowiązana do rozpoczęcia odśnieżania po ustaniu opadu, jednakże zleca odśnieżanie niezwłocznie, jeszcze w trakcie opadu, tak aby zapewnić większą przejezdność dróg.

- Oprócz dróg gminnych publicznych oraz wewnętrznych, mamy też na terenie gminy Kartuzy liczne drogi wojewódzkie, powiatowe, należące do spółdzielni mieszkaniowych oraz osób fizycznych.

- Gmina nie może odśnieżać dróg, których nie jest właścicielem.

- Im więcej spadnie śniegu, tym większe są koszty związane z jego usunięciem.

 

MITY

- „Gmina musi odśnieżyć śnieg z wszystkich dróg znajdujących się na terenie gminy”.

- „Gmina musi odśnieżyć przed moim domem i natychmiast”.

- „Jaki to problem przejechać pługiem po ulicy lub chodniku – to nic nie kosztuje”.

 

PAMIĘTAJ

- Jeśli mieszkasz przy drodze prywatnej, obowiązek jej odśnieżanie spoczywa na właścicielu tej drogi.

- Jeśli planujesz wybudować dom na końcu odcinka drogi prywatnej lub leśnej, ponieważ cenisz sobie spokój i ciszę, pamiętaj, że taką drogę musi odśnieżyć jej właściciel lub ty sam.

 

PRZYPOMINAMY

Jak stanowią zapisy m.in. Ustawy o otrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązek odśnieżenia chodnika (rozumianego jako część drogi publicznej służącą pieszym) spoczywa na zarządcy lub właścicielu nieruchomości przyległej do tego chodnika.

Śniegu z chodnika nie należy rozsypywać na jezdnię – trzeba go zgarnąć na krawędź chodnika przyległą do jezdni.

Jak informuje Straż Miejska w Kartuzach, niewywiązanie się z obowiązku odśnieżania chodnika będzie skutkować mandatem karnym w wysokości do 500 zł.

Warto dodać, że skutki nieodśnieżenia chodnika mogą okazać się jeszcze bardziej dotkliwe, jeśli na chodniku z powodu np. jego oblodzenia wydarzy się wypadek z udziałem np. osoby pieszej. Wówczas poszkodowany/poszkodowana może wystąpić na drogę sądową z powództwa cywilnego o odszkodowanie.

Obowiązek odśnieżania chodnika ustaje, gdy chodnik sąsiadujący z nieruchomością pozwala na płatny postój lub parkowanie pojazdów. Obowiązek ten ustaje także, jeśli pomiędzy chodnikiem a granicą działki na której stoi nieruchomość znajduje się pas zieleni będący częścią drogi publicznej.

 

Tabela dla osób niewidomych dostępna w pliku do pobrania na dole.



 

Jesli jesteś osobą niewidomą, pobierz plik na dole, aby odczytać tabelę