Przejdź do treści

Ustawa Metropolitalna szansą dla gminy Kartuzy!

Nawet 200 mln każdego roku może trafiać na Pomorze dzięki ustawie metropolitalnej. Pieniądze te będą przeznaczone przede wszystkim na transport zbiorowy, nowe połączenia, wspólny bilet, węzły przesiadkowe i drogi, na spójne planowanie przestrzenne, promocję, turystykę i ochronę środowiska.

Ustawa niemal jednogłośnie została przegłosowana przez Senat i trafiła do Sejmu do dalszych prac. Teraz wszystko w rękach posłów. To od nich zależy los ustawy, a co za tym idzie także gminy Kartuzy.

Przyjęcie ustawy będzie miało ogromne znaczenie, również dla naszej gminy. Metropolia to korzyści nie tylko dla Trójmiasta, ale przede wszystkim dla mniejszych miejscowości, położonych w jego obrębie. Dodatkowe fundusze dla Pomorza pozwolą na koordynację działań dot. zarządzania transportem, na zakup dodatkowych autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów, a także na stworzenie nowych połączeń i koordynację budowy priorytetowych dla metropolii dróg. Jest to szczególnie ważne dla małych samorządów.

Dodatkowy budżet przełoży się na wyrównanie standardu usług oświatowych i kulturalnych w małych i dużych gminach, skoordynowane planowanie przebiegu dróg, terenów inwestycyjnych i mieszkaniowych czy wspólną promocję zagraniczną atutów gospodarczych i turystycznych naszych miast i gmin.

- Senatorowie opowiedzieli się niemal jednogłośnie za wprowadzeniem w życie projektu Ustawy Metropolitalnej w Województwie Pomorskim - mówi Burmistrz Kartuz. - Miałem wielką przyjemność przysłuchiwać się dyskusji prowadzonej w czasie senackiej komisji obradującej nad tym ważnym projektem. Mówiłem, jak wielkie znaczenie ma to dla mieszkańców Kartuz i całych Kaszub.Mam wielką nadzieję, że także Sejm RP ponad podziałami przegłosuje projekt ustawy, która powinna zostać wprowadzona w życie jak najszybciej. Dlaczego? Ponieważ dzięki niej będziemy znacznie silniejsi, zyskamy także dodatkowe fundusze, których bardzo potrzebujemy- dodaje Mieczysław Gołuński.

Najważniejszym zadaniem metropolii będzie organizacja wspólnego transportu. Wielu z nas codziennie przemieszcza się z miejsca zamieszkania do pracy, szkoły, czy w celach turystyczno - rozrywkowych korzystając z autobusu czy różnych przewoźników kolejowych. Często musimy kupować różne bilety, zastanawiamy się czy w danym pojeździe mamy uprawnienie do przejazdów ulgowych, czy też jaka jest dla nas najkorzystniejsza taryfa.

Lekarstwem na usprawnienie transportu publicznego, a co za tym idzie ułatwienie codziennych podróży, jest powstanie usankcjonowanej prawnie Metropolii. Dzięki niej nastąpi połączenie wszystkich organizatorów transportu publicznego w jeden podmiot. Pozwoli to na uruchomienie wspólnego biletu, z prostą tabelą opłat za przejazdy. Scalenie przewoźników przyniesie oszczędności w organizacji transportu, które będą mogły zostać przeznaczone na inne potrzeby mieszkańców.

Dzięki dodatkowym funduszom możliwe będzie zwiększenie częstotliwości połączeń pociągów, czy  autobusów. Powstaną kolejne węzły przesiadkowe, na których będzie można zostawić samochód i przesiąść się na jeden ze środków komunikacji zbiorowej.

Związek metropolitalny łączy gminy, miasta i powiaty, dając możliwość wspólnego realizowania zadań takich jak planowanie inwestycji, np. lokalizacji większych osiedli, fabryk, dróg i tras rowerowych czy sieci ciepłowniczych oraz promocja zespołu miast i gmin jako jednego organizmu. Usankcjonowana prawnie metropolia to rozbudowany system transportu publicznego, sprawniejsze i szybsze połączenia na podstawie jednego biletu, walka o czyste środowisko i powietrze, skoordynowane planowanie przestrzenne, współpraca przy realizacji inwestycji, wspólne planowanie przebiegu dróg oraz rozwój zrównoważonej mobilności. To konkretne, codzienne korzyści dla mieszkańców.

Współpraca dużych i małych samorządów wokół największych miast jest esencją zrównoważonego rozwoju kraju. Jak pokazują wszystkie badania tam, gdzie została utworzona struktura metropolitalna lepiej zorganizowany jest transport publiczny oraz bardziej skoordynowana jest przestrzeń publiczna.