Przejdź do treści

Za nami festyn "Chronimy kartuskie jeziora"

O tym, jak ważna jest ochrona oczyszczonych kartuskich jezior rozmawialiśmy w niedzielę w Parku Solidarności. Odbył się tam festyn rodzinny z okazji zakończenia lata.

Festyn rodzinny pt. "Chronimy kartuskie jeziora" był doskonałą okazją do tego, by poruszyć kwestie ekologii i przybliżyć założenia oraz efekty projektu rekultywacji kartuskich jezior.

- Projekt rekultywacji kartuskich jezior dobiega końca. Poznaliśmy już pierwsze efekty. Woda w Jeziorze Klasztornym Dużym ma doskonałą jakość i jest zdatna do kąpieli. Mieszkańcy czekali na ten moment pięćdziesiąt lat. Nasze piękne miasto ma szansę znów stać się kurortem - podkreślał Mieczysław Grzegorz Gołuński,  Burmistrz Kartuz.

Uczestnicy mogli nie tylko dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat akwenów w Kartuzach, ale również skorzystać z licznych atrakcji - dmuchańca, zabaw z animatorami, malowania twarzy, warsztatów plastycznych, darmowej lemoniady, waty cukrowej czy grochówki. Ogromną popularnością cieszyło się stoisko, na którym można było poznać niezwykły świat gadów i owadów.

W festyn zaangażowali się również wolontariusze z Klubu Wolontariatu Warto - Marta, Liwia, Kuba, Zosia i Monika. Swoje stanowiska z ciekawą ofertą przygotowały również LGR Kaszuby oraz Kaszubski Park Krajobrazowy.

Festyn odbył się w ramach projektu pn. „Kompleksowa rekultywacja jezior: Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże w Kartuzach”, dofinansowanego z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko. Działanie 2.5. Poprawa jakości środowiska miejskiego, oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”.