90-lecie OSP w Prokowie i otwarcie rozbudowanej strażnicy
Od 90 lat spieszą na ratunek potrzebującym, wykazują się odwagą i bezinteresowną chęcią niesienia pomocy. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Prokowie w sobotę świętowała jubileusz 90-lecia swojego istnienia. Z tej okazji otrzymała od kartuskiego samorządu wymarzony prezent - zmodernizowaną i rozbudowaną strażnicę.
Jubileusz 90-lecia OSP w Prokowie rozpoczęto uroczystą mszą św. w prokowskim kościele. Po niej druhowie, poczty sztandarowe, delegacje z jednostek gminy Kartuzy oraz zaproszeni goście przemaszerowali ze strażacką orkiestrą z OSP Kartuzy na czele pod strażnicę. Tam odbyły się główne, jubileuszowe uroczystości.
Zaproszono na nie m.in. Burmistrza Kartuz Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego ze swoim zastępcą Sylwią Biankowską, starostę Bogdana Łapę, Wojciecha Berenta, Zastępcę Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gdańsku, Pawła Gila, komendanta PSP w Kartuzach, Edmunda Kwidzińskiego, Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Gdańsku.
Okazja do świętowania była wyjątkowa, gdyż jednocześnie otwarto nową, rozbudowaną strażnicę OSP w Prokowie.
- Świętujemy dziś 90-lecie jednostki, która służy społeczeństwu i działa, by ratować życie, dorobek i mienie mieszkańców. Zawsze podziwiałem waszą jednostkę, która nigdy nie odmawiała, gdy trzeba nieść pomoc. Staracie się ciągle podnosić swoje kompetencje i doskonalicie umiejętności. Bardzo się cieszę, że znaleźliśmy w budżecie środki w wysokości 1,2 mln złotych na rozbudowę jednostki. Niech wam służy. Ogromnie dziękuję wam za waszą bezinteresowną służbę. Napawa nas dumą i chwałą, że wasz ekwiwalent przeznaczacie na rozwój jednostki. Z radością przekazuję dziś wam klucze do nowej siedziby - podkreślał Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński.
- Strażacki dorobek, mundur, wola niesienia bezinteresownej pomocy i poświęcenie w obliczu zagrożenia stanowią wartości będące źródłem uznania oraz szacunku społeczeństwa. Chcąc oddać cześć temu tak szczytnemu celowi jakim jest ratowanie ludzkiego życia i dobytku podczas ciężkich akcji strażackich spotkaliśmy się dzisiaj na uroczystej zbiórce. Dziś dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Prokowie oraz mieszkańców naszej miejscowości jest dniem szczególnym, bowiem dokonuje się kolejny, ważny etap historii naszej jednostki - świętujemy 90 — lecie istnienia naszej jednostki oraz oddajemy w użytkowanie zmodernizowany budynek strażnicy - mówił Marcin Okrój, prezes OSP Prokowo.
Prezes jednostki przypomniał też jej historię. Jubileusz był również okazją do wręczenia odznaczeń najbardziej zasłużonym strażakom oraz podziękowania wszystkim, którzy wnieśli wkład w rozwój jednostki.
Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczpospolitej Polskiej odznaczony Złotym Znakiem Związku OSP RP został:
- dh Kazimierz Lewiński
Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
- Jarosław Dawidowski
- Ireneusz Rybakowski
- Wojciech Stromski
- Tomasz Trepczyk
- Ireneusz Trepczyk
Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
- Sławomir Drawc
- Andrzej Zblewski
Odznaką Strażak Wzorowy odznaczeni zostali:
- Marcin Dawidowski
- Krzysztof Gizela
- Mateusz Mielewczyk
Złotą Odznaką Honorową Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego odznaczeni zostali:
- Kazimierz Baranowski
- Marian Czaja
- Marek Formela
- Henryk Jaskulski
- Stanisław Kowalewski
- Paweł Rybakowski
- Eugeniusz Wendt
Podczas uroczystości wręczono też odznaki za wysługę lat.
Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Prokowie
Ochotnicza straż Pożarna w Prokowie została założona w 1932 roku z inicjatywy grupy społeczników, mieszkańców wsi: Józefa, Brunona i Bolesława Brylowskich, Leona Konkola, Leona i Franciszka Byczkowskich, Feliksa Grzeni, Jana Bergańskiego, Jana Jelińskiego, Pawła Gońca, Władysława Klonowskiego, Jana Dawidowskiego oraz Jana Amrkowskiego. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był ówczesny prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kartuzach druh Leon Cieszyński. Przed wybuchem II wojny światowej, w latach 1936-37przy OSP powstała orkiestra dęta. Początkowo liczyła dwunastu członków. Jej kapelmistrzem został nauczyciel, były kierownik szkoły w Prokowie p. Bronk. W czasie niemieckiej okupacji kierował nią niejaki Eichendorf. Po 1945 roku większość członków orkiestry zasiliło szeregi orkiestry działającej przy OSP w Kartuzach.
Początkowo sprzęt, którym dysponowała prokowska jednostka przechowywano w miejscowej szkole podstawowej. Wówczas na wyposażeniu OSP znajdowały się: sikawka konna, wiadra, węże, i uzbrojenie osobiste. W 1966 roku powołano Komitet Budowy Strażnicy. Należeli do niego Wiktor Plichta, Jerzy Król, Jan Rybakowski, Jan Laska oraz Konrad Socha. Dzięki wsparciu lokalnej społeczności nową strażnicę oddano do użytku 13 lipca 1969 roku. W 1972 roku w dowód uznania za ofiarną działalność mieszkańcy ufundowali strażakom z Prokowa sztandar. Niemniej ważną datą w historii jednostki był rok 1977, kiedy to otrzymała ona pierwszy samochód bojowy marki Żuk GLM-8. Pięć lat później z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia prokowską OSP odznaczono Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.
Kolejnymi prezesami OSP Prokowo byli: Józef Król, Jerzy Król, Mieczysław Lemańczyk, Stanisław Grzenia, Kazimierz Lewiński, Leon Kuczkowski, Piotr Wieki, Andrzej Zblewski, Karina Lewińska, Marcin Okrój.
Rok 1988 przyniósł wielki sukces Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Zespół tworzony przez chłopców w wieku 12-15 lat zdobył drugie miejsce na Zawodach Krajowych w Krapkowicach i awans na Międzynarodowe Zawody Pożarnicze. Po zmianach ustrojowych w Polsce, Ochotnicza Straż Pożarna w Prokowie otrzymała drugi sztandar. Uroczystość jego przekazania odbyła się w 1998 roku. W 2003 roku, po 27 latach eksploatacji Żuka, jednostka otrzymała nowy samochód pożarniczy marki Ford Transit.
W 2012 roku zmodernizowano prokowską strażnicę i nowy sprzęt. Ostatnie lata to pasmo sukcesów młodzieżowych drużyn pożarniczych, które rokrocznie zajmują czołowo miejsca w gminnych i powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych.
31 grudnia 2021 r. rozpoczęto prace przy rozbudowie jednostki, a 24 czerwca 2022 r. na nowym dachu strażnicy zawisła „Wiecha", 29 kwietnia 2023 oficjalnie ją otwarto.
W 2022 Druhowie z Prokowa włączyli się w pomoc dla Ukrainy ob jętej wojną, przekazując sprzęt i ubrania specjalne.
W kwietniu 2022 r. jednostka otrzymała pierwszy defibrylator, który znajduje się na wyposażeniu samochodu bojowego. Natomiast w listopadzie 2022 r. dzięki grantowi pozyskanemu od PSE w ramach programu „Wzmocnij swoje otoczenie" OSP w Prokowie otrzymało drugi defibrylator, który znajduje się na budynku remizy i jest ogólnodostępny.
Jednostka może się poszczyć osiągnięciami i wysokimi lokatami podczas Gminnych Zawodów Sportowo - Pożarniczych. Zarząd OSP W Prokowie dzięki wsparciu różnych instytucji, udziale w projektach pozyskiwał środki na zakup sprzętu ratowniczo - gaśniczego i wyposażenie jednostki.
Członkowie regularnie uczestniczą w szkoleniach i kursach doszkalających.
Obecnie jednostka liczy 76 członków czynnych oraz 24 członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, ponadto 9 członków honorowych.