Przejdź do treści

Za nami finał jesiennej akcji sprzątania świata w gminie Kartuzy

Co roku, wiosną i jesienią, Burmistrz Kartuz zaprasza dzieci i młodzież ze wszystkich szkół działających w naszej gminie, do sprzątania okolic, z okazji obchodów Dnia Sprzątania Świata. W tym roku zorganizowano też akcję sprzątania kartuskich jezior, w którą włączyli się m.in. strażacy, wędkarze, straż rybacka, pracownicy KPWiK oraz płetwonurkowie z grupy GOOD DIVE.

 

W dniach 21-22 września swoją okolicę  sprzątali uczniowie i opiekunowie ze szkół w: Brodnicy Górnej, Grzybnie, Dzierżążnie,  Kiełpinie,  Kolonii,   Łapalicach,  Mirachowie,  Prokowie, Staniszewie, Pomieczyńskiej Hucie,  Starej Hucie, a także z SP nr 1 w Kartuzach,  SP nr 2 w Kartuzach, ZSO nr 2 w Kartuzach, ZSO w Kartuzach,  szkoły katolickiej w Kartuzach i Akademii Przedszkolaka. Dzieci i młodzież spisały się wzorowo.

Dziękujemy wszystkim dyrektorom szkół, nauczycielom, którzy zaangażowali się bezpośrednio w akcję, aby kształtować postawy ekologiczne wśród swoich uczniów już od najmłodszych lat. W ramach podziękowania, dla chętnych szkół, pracownicy Urzędu Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska przeprowadzą bezpłatne warsztaty dla dzieci z segregacji odpadów w PSZOK-u w Kartuzach.

23 września, Urząd Miejski w Kartuzach zorganizował po raz pierwszy akcję wspólnego sprzątania jezior kartuskich. Razem ze strażakami OSP z Dzierżążno i Łapalice, wędkarzami z koła PZW nr 57 Kartuzy, Strażą Rybacką, pracownikami KPWIK i płetwonurkami z firmy GOOD DIVE Wojciecha Pruskiego, sprzątaliśmy brzegi jezior: Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże. Nurkowie pracowali na jeziorze Klasztorne Małe.  W akcji uczestniczyły dwie jednostki pływające z OSP  i dwie łodzie z KPWIK.

Przez 2,5 godziny zebraliśmy 3 tony odpadów! Najwięcej było opon, butelek szklanych, puszek, kapsli, butelek plastikowych, folii. Był też gruz, styropian, płytki dachowe, metale, tekstylia, kanapy i radio! Najwięcej śmieci było przy linii brzegowej, w miejscach często odwiedzanych przez mieszkańców. Dużo śmieci było również w okolicy ogródków działkowych.

W czasie akcji nurkowie schodzili pod wodę z workami raszlowymi (takimi od ziemniaków i cebuli) i znalezione śmieci podawali osobom czekającym na łodziach. Pozostałe grupy ochotników sprzątały śmieci z brzegów, skąd grabiami, podbierakami zbierali je do worków lub na łodzie. Takie sprzątanie z wody jest o wiele trudniejsze, bo odpady są cięższe. Po akcji sprzątania na uczestników na Wyspie Łabędziej czekał ciepły posiłek. Były podziękowania Burmistrza i wspólne zdjęcie. Niestety śmieci w wodzie jest o wiele więcej. Nurkom udało się zlokalizować dzikie „utopisko” w Jeziorze Klasztornym Małym, pełne odpadów gabarytowych, budowlanych i remontowych. Pan Wojciech Pruski i nurkowie z firmy GOOD DIVE obiecali, że wrócą na jezioro wiosną i pomogą je wyciągnąć. Wtedy razem z pozostałymi miłośnikami przyrody, jezior i wędkowania spróbujemy zachęcić wszystkich mieszkańców na wspólne sprzątanie, w myśl zasady:„Kto sprząta po kimś, nie będzie już nigdy śmiecił!”.