Przejdź do treści

Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Badania Bezdomności

W gminie Kartuzy w okresie 28-29 lutego przeprowadzono Ogólnopolskie Badanie Osób Bezdomnych, zlecone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Określenie liczby osób  bezdomnych jest niezbędne, by określić skalę bezdomności w naszej gminie.

Badania pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji i Straży Miejskiej w Kartuzach.  Sprawdzano miejsca takie jak: noclegownia, ogrzewalnia, pustostany, domki działkowe, ulice, klatki schodowe, dworzec integracyjny, piwnice oraz inne obiekty i tereny, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Prócz tego badania prowadzono w schroniskach dla osób bezdomnych, hospicjum, w punkcie zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy, Zakładzie Opieki Leczniczej oraz placówkach zdrowia.

Podczas badania na terenie gminy Kartuzy spisano 66 osób bezdomnych w tym 15 kobiet
i 51 mężczyzn.

Miejsca, w których przebywały to:

- 18 osób (11 kobiet i 7 mężczyzn) w Ośrodku dla Uchodźców,

- 18 osób w schronisku dla bezdomnych Stowarzyszenia Abstynenckiego Kaszuby
przy ul. Kościerskiej 14 w Kartuzach,

- 11 osób w Schronisku dla bezdomnych, prowadzonym przez Spółdzielnię Socjalną Kaszubska Ostoja w Bilowie w Kartuzach

- 2 osoby w hospicjum w Kartuzach,

- 1 osoba w Szpitalu Specjalistycznym w Dzierżążnie.

Pozostałe 15 osób zostało spisanych w noclegowni, ogrzewalni, na ulicach, pustostanach. Wszystkie osoby szczegółowo poinformowano o możliwości skorzystania z pomocy w GOPS.

Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński i kierownik  Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kartuzach dziękują za współpracę i zaangażowanie pracownikom GOPS, funkcjonariuszom Policji i Straży Miejskiej, Spółdzielni Socjalnej Kaszubska Ostoja, Stowarzyszeniu Abstynenckiemu Kaszuby, Ośrodkowi Osada Mezowo, Sołtysom Gminy Kartuzy, Szpitalowi Specjalistycznemu w Kościerzynie oddział w Dzierżążnie oraz Hospicjum Dom Nadziei w Kartuzach.