Przypominamy o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą
Sezon wakacyjny w pełni, a pogoda ostatnio sprzyja wypoczynkowi nad wodą. W związku z tym, przypominamy o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa podczas kąpieli.
Pamiętajmy, że optymalne do kąpieli i pływania są miejsca odpowiednio oznakowane i zabezpieczone – kąpieliska strzeżone. Statystycznie najczęstszymi wypadkami śmiertelnymi poprzez utonięcie są wypadki związane z kąpielą po spożyciu alkoholu, kąpielą w miejscach niestrzeżonych i niebezpiecznych, brak opieki nad dziećmi i zbyteczna brawura.
Na kąpielisku strzeżonym i odpowiednio oznakowanym,początkujący pływacy, powinni pływać tylko w strefie kąpieliska ograniczonej żółtymi bojami. Natomiast czerwone boje wyznaczają strefę kąpieliska, z której korzystają wytrawni pływacy.
Podczas pływania i kąpieli należy zwracać uwagę na innych kąpiących się, ponieważ ktoś może potrzebować pomocy. Uwaga! w przypadku, gdy dostrzeżemy tonięcie lub wypadek nad wodą, natychmiast należy wezwać pomoc – powiadamiając Ratownika Wodnego oraz służby dzwoniąc pod nr alarmowy 112.
Gdzie pływać?
- W miejscach strzeżonych i przeznaczonych specjalnie do tego celu.
- W wodzie tak głębokiej i w takiej odległości od brzegu, która odpowiada naszym realnym możliwościom pływackim. Nigdy nie powinniśmy przekraczać wyznaczonych na kąpielisku stref.
- W miejscach dobrze sobie znanych.
- W odległości nie większej niż 50 m od brzegu. W przypadku kąpieli w miejscach niestrzeżonych, żelazne zasady mówią, by nie odpływać od brzegu dalej niż 50 m. Większa odległość znacznie wydłuża czas akcji ratunkowej, prowadzonej przez osoby postronne lub całkowicie ją uniemożliwia. Maleją też szanse dostrzeżenia wypadku tonięcia.
- Uwaga! Nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych, o czym informują odpowiednie tablice, a także na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
Kiedy pływać?
- Zalecana temperatura wody do kąpieli i pływania powinna być nie niższa niż 18°C, a najlepsza wynosi 22-25°C.
- zawsze w pełni zdrowia.
- Wykorzystywać do kąpieli okresy dobrego nasłonecznienia
Kiedy nie należy wchodzić do wody?
- Nigdy nie wolno wchodzić do wody: po spożyciu alkoholu, w okresach złego samopoczucia, skakać nagle do wody po rozgrzaniu ciała na słońcu lub po wysiłku fizycznym, a także bezpośrednio po obfitym posiłku.
- Nie wolno kąpać się po zachodzie słońca, ponieważ w razie wypadku ciemności uniemożliwiają udzielenie pomocy.
- Nie należy przebywać w wodzie zbyt długo ani też wchodzić do niej ponownie po zbyt krótkiej przerwie. Grozi to niebezpiecznym wychłodzeniem organizmu.
- Jeśli temperatura wody wynosi poniżej 14°C, kąpiel i pływanie nie jest wskazane.
- w miejscach niebezpiecznych, tam gdzie według naszego rozeznania znajdują się na przykład:
a) wiry (są częstym zjawiskiem występującym na rzekach. Miejsca takie są bardzo niebezpieczne, a siła wiru może nie wypuścić człowieka, który się w nim znalazł
b) wodorost (wykonując szybkie nerwowe ruchy w wodzie możemy doprowadzić do sytuacji, w której wodorosty zaczną owijać się wokół rąk i nóg powodując nasze unieruchomienie. W takiej sytuacji należy położyć się na plecach i wykonując delikatne ruchy próbować wypłynąć ze strefy niebezpiecznej)
c) zimne prądy itp. - Nigdy nie wolno skakać do nieznanej wody, ponieważ nie wiadomo czego możemy się spodziewać pod jej lustrem.
Najważniejsze zasady, których należy przestrzegać nad wodą:
- Nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Najczęściej toną osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu lub pod wpływem takich środków!
- Nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
- Po wejściu do wody należy najpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz;
- Do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych, gdzie nad kąpiącymi się czuwa ratownik;
- Nie skaczmy do wody na "główkę", tym bardziej jeśli nie znamy głębokości wody. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa;
- Gdy przy kąpielisku strzeżonym widzimy czerwoną flagę lub nie jest wywieszona żadna flaga - kąpiel jest zabroniona;
- Rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem;
- Nie należy przepływać czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
- Nie zaleca się kąpać zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej pół godziny
- Do wody najlepiej wchodzić w grupie, albo przynajmniej z drugą osobą;
- Korzystając ze sprzętu wodnego upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać są we właściwy sposób zabezpieczone - mają na sobie specjalne kamizelki;
Pierwsza pomoc
Jeśli znajdziemy się w pobliżu tonącego i nie ma tam ratownika, pomóżmy mu natychmiast. Bardzo często w takim przypadku od naszej reakcji i udzielenia mu pierwszej pomocy zależy jego życie. Uwaga! Należy jednak pamiętać by nie zbliżać się do osoby tonącej bez sprzętu ratowniczego (koło ratunkowe, rzutka, bojka, kamizelka ratunkowa) gdyż można zostać wciągniętym pod wodę. Utrzymując bezpieczną odległość należy podać sprzęt ratunkowy osobie tonącej, a następnie holować ją do brzegu.
Jeżeli człowiek oddycha, jednak w jego drogach oddechowych zgromadziło się sporo wody powinniśmy je udrożnić:
- należy wtedy odchylić głowę niżej, niż znajduje się jego tułów.
- jeśli w ustach ma wodne zielsko, powinniśmy je usunąć, aby nie spowodowało uduszenia cuconego człowieka.
- ważne jest także aby nie udławił się własnym językiem. Odchylmy więc jego głowę i unieśmy żuchwę do góry.
Jeżeli osoba nie oddycha, konieczna jest natychmiastowa reanimacja i zastosowanie sztucznego oddychania.
Najskuteczniejszą metodą bezprzyrządową jest sztuczne oddychanie "usta–usta". Należy więc głowę ratowanego odchylić do tyłu, zatkać palcami jego nos i po wykonaniu głębokiego wdechu własnymi ustami wdmuchiwać powietrze do ust ratowanego. Unoszenie się ściany klatki piersiowej ratowanego świadczy o skuteczności sztucznego oddechu. Następnym krokiem jest uciskanie klatki piersiowej na przemian z oddychaniem. Ucisk wywiera się pionowo w dół. Łokcie osoby ratującej powinny być wyprostowane.
Cykl składa się z 2 wdechów i 30 ucisków. Należy pamiętać, że przy osobie wyciągniętej z wody rozpoczynając reanimację wykonujemy w pierwszej kolejności 5 wdechów ratowniczych. W ten sposób udzielona pomoc, do czasu przyjazdu lekarza, zwiększa szansę na uratowanie czyjegoś życia.