Przejdź do treści

Pogrzeb Honorowego Obywatela Kartuz

Franciszek Kwidziński, Honorowy Obywatel Kartuz, odszedł do Wieczności przy akompaniamencie kaszubskich pieśni. To był uroczysty i piękny pogrzeb.

Zmarłego żegnały tłumy Kaszubów z Kartuz i nie tylko, przybyły też liczne delegacje. Nie zabrakło mowy pożegnalnej Burmistrza Kartuz oraz przedstawicieli Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Kaszuby", jak również Kartuskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Przeczytaj więcej o śp. Franciszku Kwidzińskim.

Poniżej treść przemówienia, wygłoszonego w czasie mszy św. żałobnej przez Burmistrza Kartuz.

Szanowna Pani Lucyno, małżonko Śp. Franciszka Kwidzińskiego, Pogrążona w smutku najbliższa rodzino, Czcigodni Księża, Członkowie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Kaszuby" z Kartuz, Mieszkańcy Kartuz, Kaszubi i wszyscy zgromadzeni na dzisiejszej mszy żałobnej, w czasie której żegnamy Franciszka Kwidzińskiego, Honorowego Obywatela Kartuz.

Śp. Franciszek Kwidziński wielkimi literami zapisał się w historii naszego miasta oraz całych Kaszub. Kaszub, które były jego wielką miłością. Był prawdziwym Kaszubą, z krwi i kości kartuzianinem. Dzisiaj żegnamy go, wiedząc, jak wielki wkład wniósł w propagowanie kultury kaszubskiej i jak ważną postacią był dla nas wszystkich.

Śp. Franciszka Kwidzińskiego szanowaliśmy i podziwialiśmy za to, że z niebywałą konsekwencją, od 1961 roku, a więc przez 58 lat, społecznie kierował Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca "Kaszuby", za co w 50-lecie kierowania tym zespołem, w 2011 roku, otrzymał – jako pierwszy mieszkaniec – tytuł Honorowego Obywatela Kartuz. Był wielkim ambasadorem Kartuz i Kaszub.

Franciszek Kwidziński zabiegał o zachowanie autentyczności strojów kaszubskich i ludowych utworów muzycznych. Był wielkim tradycjonalistą, autorem książki pt. Kaszubskie stroje ludowe. Sam zajmował się dokumentowaniem działalności zespołu - prowadził kroniki, gromadził pamiątki.

Za swoją społeczną pracę otrzymał setki dyplomów i nagród. Został wielokrotnie odznaczony, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Ziemi Gdańskiej, Medalem „Zasłużony Działacz Kultury”, Medalem Stolema, Medalem „Za Zasługi dla Twórczości Ludowej”, Medalem Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a także odznaczeniami zagranicznymi. W 2008 roku został Honorowym Członkiem Stowarzyszenia Gdańszczan w Kanadzie.

Franciszek Kwidziński był pasjonatem i społecznikiem. Jego wkład w budowanie historii Kartuz, Stolicy Kaszub, jest nieoceniony. Dziękujemy mu za życie poświęcone propagowaniu kultury kaszubskiej i mamy nadzieję, że jego dzieło będzie nie tylko wzorcem do naśladowania, ale również będzie kultywowane i rozwijane jako znaczący wkład dla zachowania wiary, mowy i tradycji naszych Ojców.

Niech spoczywa w pokoju!