Przejdź do treści

Kino Letnie "Ocalone od Zapomnienia"

Z przyjemnością przyłączamy się do inicjatywy Telewizji Polskiej SA. promującej największe polskie produkcje telewizyjnych, które teraz, dzięki TVP, zyskały nowy blask - zostały poddane rekonstrukcji cyfrowej. Filmy zrekonstruowane cyfrowo można oglądać nie tylko na platformie VOD.TVP.PL, ale także ...w plenerze! Dziennikarze TVP Gdańsk wyruszają w wędrówkę po naszym pięknym regionie, a razem z nimi Kino Letnie Ocalone od Zapomnienia.
 

Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński oraz Kartuskie Centrum Kultury zapraszają na 

Kino Letnie Ocalone od Zapomnienia

23 lipca 2021 r, godz. 14:30
Park Solidarności Kartuzy, wstęp wolny

Zapraszamy do Parku im. Solidarności w Kartuzach, gdzie oprócz filmów zaprezentowany zostanie proces rekonstrukcji materiałów filmowych.
  
 

Od czego zaczynamy? 

Ruszamy z projekcjami 23 lipca od godziny 14:30. 

W tym dniu będzie także krótki film z 1977 roku o Regionalnym Zespole Pieśni i Tańca KASZUBY z Kartuz. Warto dodać, że zespół KASZUBY obchodzi w tym roku Jubileusz 75-lecia istnienia. Zatem po kolei: 

  1. Podróż za jeden uśmiech" (serial przygodowy). Rok produkcji 1971. Czas trwania:  2 odcinki x ok. 30 min. (w godz. 15:00 - 16:00)

    7-odcinkowy serial „Podróż za jeden uśmiech”, w reżyserii Stanisława Jędryki z 1971 roku to już kultowa opowieść o przygodach Poldka i Dudusia. W tytułowych, swoich popisowych rolach wystąpił duet aktorski Filip Łobodziński i Henryk Gołębiewski. W swojej wielkiej, wakacyjnej wędrówce nad polskie morze mieli w trzech odcinkach serialu przystanek właśnie w Kartuzach. Warto dodać, że w serialu jako statyści występowali także mieszkańcy Kartuz. Warto dodać, że Poldek i Duduś wystąpili w znakomitej obsadzie popularnych aktorów jak choćby: Alina Janowska – „ciocia Ula”, królowa autostopu, koleżanka ojca Poldka z pracy, Jolanta Zykun – ciocia Ania, Zygmunt Kęstowicz – kierowca ciężarówki, Jan Machulski – jako Stanisław Wanatowicz, ojciec Poldka, Janusz Kłosiński – milicjant-sierżant, Jerzy Turek – kierowca chłodni, wielbiciel Szekspira, Ryszard Pietruski – kierownik ośrodka „Kmita”. 

     
  2. "Śpiewa i tańczy Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Kaszuby" z Kartuz". Rok produkcji: 1977. Czas trwania: 0:06:28. (w godz.: 16:21 - 16:27)

    Film z występu największego ambasadora Kartuz i Kaszub, obchodzącego w tym roku Jubileusz 75-lecia istnienia, Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca KASZUBY z Kartuz, który występował w prawie każdym większym mieście w Polsce i świecie. Wspaniałe kaszubskie stroje, niezwykła choreografia ludowych tańców a przy tym prezentacja dawnych obyczajów. Kobiety wspólnie śpiewające przy krosnach, haftujące – dawna odmiana kobiecych spotkań. Pieśni „Dorotka, Dorotka”, „Z tobą Maryśka” i wreszcie „Płakała dzieweczka”. Nic dziwnego, że śpiewem przywołani zostają mężczyźni i spotkanie kończy się tańcami.  Istna perla ocalona od zapomnienia.
     
  3. Folklor kaszubski". Rok produkcji: 1969. Czas trwania:0:04:01 (w godz.: 16:27 - 16:32)

    Niezwykła popularność zespołu Kaszuby to przede wszystkim zasługa jego wieloletniego kierownika, zmarłego w 2019 Franciszka Kwidzińskiego. Amatorski zespół Kaszuby został założony w 1946 przez Martę Bistroń, od 1961 na jego czele stał Franciszek Kwidziński zwany przez wszystkich Kierownikiem, którego zobaczymy i usłyszymy. Felieton to barwna opowieść o tym jak powstają stroje ludowe, jak układa się scenografię, zbiera teksty. Wszystko to przeplatane piękną muzyką i anegdotami z życia zespołu. Historia nie do pominięcia. 
     
  4. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach". Rok produkcji: 1976. Czas trwania: 0:10:34  (w godz.: 16:32 - 16:43)

    Zwiedzamy muzeum z kamera. Po Muzeum Kaszubskim w Kartuzach oprowadza nas nieżyjący już Franciszek Brzeziński - legendarny gawędziarz i znawca kaszubskiego folkloru. Najstarszy pracownik Muzeum, patron Towarzystwa Przyjaciół Muzeum w Kartuzach. Kaszub z urodzenia, do muzeum trafił w wieku 25 lat. Początkowo miał pomagać w konserwacji zbiorów. Został w nim przez 47 lat, do samej śmierci (1997). W filmie widzimy go grającego na diabelskich skrzypkach, śpiewającego kaszubskie pieśni i opowiadającego o bogatych zbiorach muzeum. A zobaczyć w nim można nie tylko znaną każdemu tablicę z kaszubskim alfabetem ale też ul zrobiony w kłodzie (najstarszy zabytek w muzeum), krosna, żarna, czerpaki i pługi. Jak na krainę rybaków przystało są tam sieci do połowów zwykłych i pod lodem, więcierze i łodzie. Dobrze, że taka gawęda została uwieczniona na taśmie filmowej. 

     
  5. Podróż za jeden uśmiech" (serial przygodowy). Rok produkcji 1971. Czas trwania:  5 odcinków x ok. 30 min. (w godz. 16:50 - 19:35)

     
  6. Party przy świecach". Rok produkcji: 1980. Czas trwania: 55 min. (w godz.: 19:35 - 20:20)

    Niezamożne, kochające się  małżeństwo chce zaimponować bogatym kuzynom. Zapowiedzieli wizytę, przysłali zdjęcia swojej pięknej willi…Niuniek i Aniołek nie chcą być gorsi. W zasadzie nielegalnie urządzili wielkie przyjęcie w dużym mieszkaniu szefa Niuńka…Zabawa trwa w najlepsze pomimo awarii i braku prądu. Wszystko skończyłoby się dobrze, gdyby nie sąsiad, któremu przeszkadzały nocne hałasy. W wyniku jego interwencji całe towarzystwo wylądowało na komisariacie… Mimo takiej wpadki Niuniek i Aniołek składają rewizytę swoim bogatym kuzynom. Jakież było ich zdziwienie kiedy okazało się, że willa, samochód i piękny ogród kuzynostwa należą do ich sąsiadów! Takie rzeczy zdarzają się tylko wtedy kiedy autorem scenariusza napisanego na motywach własnego opowiadania jest Jan Himilsbach!
    Reżyseria: Antoni Krauze. Zdjęcia: Tomasz Tarasin. Scenografia: Bogdan Solle. W rolach głównych: Halina Wyrodek, Wiesław Wójcik, Barbara Rachwalska, Tomasz Zaliwski, Ewa Ziętek oraz Jan Himilsbach w roli sąsiada-donosiciela.

     
  7. Chłopcy" (komediodramat). Rok produkcji 1973. Czas trwania 80 min. (w godz.: 20:30 - 21:55)

    Wzruszająca, poetycka, historia o jesieni życia, która ma swoje marzenia, pragnie przygód i  niezależności. Opowieść o ludziach, żyjących wspomnieniami z "dawnych, dobrych lat".  Sukces "Chłopców" to w dużej mierze zasługa doskonałego scenariusza Stanisława Grochowiaka, ale film nie byłby tak doskonały, bez absolutnie rewelacyjnej obsady i aktorstwa. 
    Pensjonariusze domu pogodnej starości postanawiają przeciwstawić się siostrze Marii, przełożonej sióstr zakonnych, prowadzących dom starców, postanowiła wprowadzić rządy żelaznej ręki.  Nie spodziewała się, że jej podopiecznych stać na zorganizowaną kontrę, sztubackie wybryki i pełne fantazji psikusy. Pewnego dnia ich duchowy przywódca opuszcza pensjonat.  Czy pozostali na placu boju kontestatorzy znajdą w sobie dość siły, by skutecznie przeciwstawić się siostrze Marii? Życie nie kończy się po siedemdziesiątce!
    Reżyseria: Ryszard Ber. Zdjęcia: Wiesław Rutowicz, Jerzy Łukaszewicz. Scenografia: Alan Starski. W rolach głównych: Kazimierz Opaliński, Zdzisław Mrożewski, Aleksander Dzwonkowski, Wacław Kowalski, Ignacy Machowski, Zofia Mrozowska


     

Rekonstrukcja cyfrowa

Telewizja Polska jest liderem w branży Digitalizacji i Rekonstrukcji Cyfrowej. Dzięki unikatowej w skali Europy i Świata, najbardziej zaawansowanej technicznie w Europie pracowni digitalizacji i rekonstrukcji cyfrowej materiałów audiowizualnych z 14-letnim doświadczeniem i gronem najlepszych polskich specjalistów nowy blask odzyskują stare, dobre produkcje telewizyjne. 

W ten sposób TVP tworzy najbogatszą cyfrową bibliotekę najciekawszych archiwalnych produkcji telewizyjnych, na zawsze zabezpieczając je przed degradacją. Coraz więcej unikatowych archiwalnych zasobów telewizyjnych, przechowywanych dotąd w archiwach w postaci analogowej, na nietrwałych światłoczułych taśmach filmowych i nośnikach magnetycznych, dzięki digitalizacji i cyfrowej rekonstrukcji dostępnych jest dla wszystkich zainteresowanych w wersji cyfrowej.

Pracownia digitalizacji i rekonstrukcji cyfrowej materiałów audiowizualnych TVP, wyposażona jest w najnowocześniejsze urządzenia skanujące w rozdzielczości do 5K. 

W 2019 roku Telewizja Polska S.A. zakończyła trwający trzy lata projekt "Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP S.A." współfinansowany przez Unię Europejską. W ramach tego projektu, obróbce poddano 595 kilometrów taśm filmowych, zdigitalizowano, zrekonstruowano i udostępniono w dedykowanym kanale on-line TVP 836 pozycji - kultowe polskie seriale, filmy fabularne, dokumentalne, animowane i sztuki Teatru Telewizji.  Wkrótce, kanał ten zostanie wzbogacony o materiały, które dotychczas skrywały kilometry taśm w archiwach regionalnych TVP. Dokumenty, reportaże, felietony, ukazujące współczesną historię, kulturę, niezwykłych ludzi, a wreszcie zmiany, jakie dokonały się na przestrzeni lat w naszych małych ojczyznach.  

Z Archiwum Gdańskiego Oddziału TVP opracowaniu podlega prawie 300 pozycji, to około 70 km taśmy filmowej zamienionej na blisko 100 godzin unikatowych, na zawsze ocalonych od zapomnienia audycji zapisanych w plikach.